Wydarzenia cykliczne
Uwaga

PostHeaderIcon Scena Autorska STUDIO: "MISSA ACATIST - PIEŚŃ WYGNAŃCÓW"

missa n SCENA AUTORSKA STUDIO

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2017/2018

MISSA ACATIST - PIEŚŃ WYGNAŃCÓW

Scenariusz i prowadzenie Marek Tercz

 

22 września 2017 godz. 19:30

Mała Scena KCK

 

 

 

Teatr Muzyki i Poezji SCENA AUTORSKA STUDIO - działająca od 1994 roku w Kieleckim Centrum Kultury - inauguruje sezon artystyczny 2017/2018 poetycko-muzycznym misterium pt. „MISSA ACATIST - PIEŚŃ WYGNAŃCÓW”, które jest próbą artystycznego zmierzenia się ze zjawiskiem uchodźctwa, które tak dotkliwie podzieliło - wolną kiedyś od uchodźctwa w takiej skali - Europę. Europę uwikłaną w swoją humanohistoryczną powinność, a jednocześnie umoczoną po uszy w korporacyjnym dobrobycie.

 

Mówi reżyser Marek Tercz:

Wszyscy mamy od zarania coś z wygnańców, począwszy od wygnania z Raju na Ziemię przez wygnanie z życia płodowego w dzieciństwo, wygnanie z dzieciństwa w dorosłość etc. etc. To określa się najprościej, iż jesteśmy nieustannie w drodze, w podróży, a kolejne jej etapy zmieniają nas i kształtują jakby na nowo, ale też zmieniają i kształtują otaczający nas świat. Dlatego odwołuję się do kultury, zwłaszcza muzyki, która bardziej łączy, niż dzieli w przekonaniu, że wszyscy wzajem mamy sobie coś do zaoferowania. Bo gdy przez kulturę się poznamy, oswoimy, to weźmiemy od siebie co najlepsze, a to co nas różni stanie się naszą siłą. Tak rodziły się przecież całe cywilizacje, gdyż nie polityka, ani religia, ale właśnie kultura i sztuka przywraca może naiwną i być może bezpowrotnie utraconą wiarę, że wszyscy ludzie na świecie są jedną wielką rodziną. Kto wie, może to jedyna droga w świetle tragicznych zdarzeń po 11 września 2001 r.

 

Pieśni łemkowski, grecko-ruskie, hebrajskie, syryjskie oraz oczywiście polskie, a także wiersze wybitnych poetów - Czesława Miłosza, Edwarda Stachury i Jana Twardowskiego - zabrzmią w wykonaniu Anny Janickiej, Magdaleny Jarek-Matla, Katarzyny Kassiji Tercz i Jacka Dziubla, a całość dopełni Marek Tercz, który jest autorem misterium i gospodarzem.

 

 

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie KCK

kup bilet