Wydarzenia cykliczne

nagroda

Kieleckie Centrum Kultury otrzymało dnia 4.02.2013 nagrodę "NAGRODA MIASTA KIELCE za 2012 r."

Nagrodę wręczył Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski i Przewodniczący Rady Miasta Kielce Tomasz Bogucki.

Jesteśmy z tej nagrody bardzo dumni!

Uwaga
Kalendarz wydarzeń help
Flat View
Rok
Widok miesiąca
Miesiąc
Weekly View
Tydzień
Daily View
Dzisiaj
Search
Szukaj
ANIMA MUNDI: LA MORRA
Wtorek, 10. kwiecień 2012, 18:30

 

la_morra LA MORRA wykonuje muzykę powstałą w Europie w okresie tzw. Jesieni Średniowiecza i Wczesnego Renesansu. Wywodzący się z kręgu legendarnej szwajcarskiej Wyższej Szkoły Muzyki Dawnej Schola Cantorum Basiliensis zespół już od ponad dekady łączy w swej pracy artystycznej zdobycze nauki w dziedzinie historii muzyki z bezpośrednim, twórczym muzykowaniem podporządkowanym estetyce i naturze wykonywanego repertuaru. Osiągnięcia na tym polu – obejmujące produkcje fonograficzne i liczne występy w całej Europie (m. in. na festiwalach w Utrechcie, Bruggi, Antwerpii, Ratyzbonie i Le Thoronet) oraz w USA – przyniosły zespołowi szerokie uznanie międzynarodowej publiczności i krytyki.


Zespół LA MORRA, działający pod przewodnictwem artystycznym Coriny Marti i Michała Gondko, jest formacją o międzynarodowym składzie dostosowywanym do wymogów wykonywanego repertuaru. Zespół ma siedzibę w kulturalnej stolicy Szwajcarii, Bazylei, w bliskim sąsiedztwie Schola Cantorum Basiliensis oraz miejscowego uniwersytetu, z których bogatego zaplecza naukowego w dziedzinie muzyki okresu Średniowiecza i Renesansu korzysta przy realizacji własnych projektów.


Do najnowszych przedsięwzięć zespołu zaliczyć należy m. in. zrealizowana wspólnie z Coro della Radiotelevisione Svizzera (pod dyrekcją Diego Fasolisa) produkcja telewizyjna Farsa del Barba,  oparta na włoskiej muzyce Wczesnego Renesansu. Zespół brał także udział w nagrodzonej Diapason d’Or produkcji fonograficznej, którą wytwórnia Ricercar poświęciła wszystkim zachowanym dziełom Johannesa Ciconii z okazji 600-lecia śmierci kompozytora (z okazji tegoż jubileuszu zespół zaproszony został do zaprezentowania monograficznego koncertu poświęconego twórczości Ciconii w kościele Św. Jana Ewangelisty w Liège, z którym kompozytor związany był w dzieciństwie). W ubiegłym roku ukazała się także płyta poświęcona europejskiemu repertuarowi polifonicznemu związanemu z Soborem Bazylejskim. Na sierpień bieżącego roku wytwórnia Ramée planuje wydanie płyty z programem „Luz del Alva”.Zespół La Morra przedstawi w Kielcach program LUZ DEL ALVA („Światło poranka“)

O miłości, wojnie i przemijaniu: hiszpańskie pieśni Wczesnego Renesansu.


Przypadający na przełom XV i XVI wieku okres panowania Katolickich Królów (reyes catolicos) – pod taką bowiem nazwą przeszła do historii hiszpańska para królewska, Ferdynand i Izabella – stworzył podwaliny dla stabilizacji i potężnej pozycji Hiszpanii w Renesansowej Europie. Były to czasy otwierających drogę do Nowego Świata ekspedycji Krzysztofa Kolumba, ale również diametralnych zmian klimatu politycznego i religijnego Hiszpanii, których niechlubnymi symbolami stały się kampanie militarne przeciwko Maurom (zakończone zwycięskim oblężeniem Granady) oraz wygnanie Żydów.


Paradoksalnie, owe niespokojne czasy pozostawiły po sobie bogatą spuściznę muzyczną, która po dziś dzień jest chlubą kultury hiszpańskiej. Znaczącą jej częścią jest repertuar pieśniowy do tekstów miłosnych, propagandowych, religijnych i filozoficznych, zachowany w “górującym nad pozostałymi zabytkami hiszpańskiej muzyki świeckiej” (R. Stevenson) rękopisie – słynnym Cancionero de Palacio, oraz w pomniejszych źródłach.


W celu realizacji nowego fonograficznego projektu z programem LUZ DEL ALVA dla wytwórni Ramée, pod szyldem La Morra spotkali się katalońska śpiewaczka i harfistka Arianna Savall, norweski śpiewak i fidelista Petter Johansen, szwajcarska flecistka Corina Marti, polski lutnista Michał Gondko oraz szwedzki gambista Tore Eketorp. Koncertowa wersja programu LUZ DEL ALVA prezentuje owoce ich pracy nad tym porażająco pięknym repertuarem, w którym nieco ponad 500 lat temu szalenie lubowały się kręgi hiszpańskiej arystokracji – z parą królewską włącznie.Podczas koncertu usłyszymy następujące utwory:


LUZ DEL ALVA („Światło poranka“)

O miłości, wojnie i przemijaniu: hiszpańskie pieśni Wczesnego Renesansu

INTRODUCTIO
Utwory instrumentalne „na modłę hiszpańską“

 • Calate 'ala spagnola'
 • (Dalza/Petrucci, Intabulatura de Lauto Libro Quarto, 1508)


DE AMOR I
O miłości, cz. I

 • La graçia de vos donsella (anonim)
 • Al alva venid (anonim)
 • O desdichado de mi (Garci Sánchez de Badajoz)
 • La pena sin ser sabida (Vincenet de Bruecquet) wersja instrumentalna


LOS INFANTES DE ARAGÓN
Niedokończona opowieść o oporze książąt Aragonu w murach Alburquerque

 • Alburquerque, Alburquerque (anonim)


DE AMOR II
O miłości, cz. II

 • ¿Que me quereis, cavallero? (anonim)
 • Las mis penas madre (Pedro de Escobar)LA SPAGNA
Utwory instrumentalne na bazie melodii “La Spagna”

 • Falla con misuras (La bassa castilya) (Guglielmo Ebreo)
 • Alta (Francesco de la Torre)
 • La Spagna (Johannes Ghiselin)MAL CASADA
O trudach małżeństwa

 • Dindirin din (anonim)
 • De ser mal casada (Diego Fernández)EL REY DE GRANADA
Przemowa do Boabdila, Króla Granady, po upadku jego królestwa

 • ¿Qu'es de ti, desconsolado? (Juan del Encina)VANITAS
Rozmyślania o życiu i śmierci

 • Por unos puertos arriva (Antonio de Ribera)
 • Es la vida que tenemos (anonim)
 • Donsella Madre de Dios (Juan de Anchieta)
 • Todos los bienes del mundo (Juan del Encina)W skład zespołu LA MORRA wchodzą:

 • Arianna Savall śpiew, harfa renesansowa, perkusja
 • Petter Johansen śpiew, fidel, perkusja
 • Corina Marti flety
 • Michał Gondko vihuela de mano, ghiterra, perkusja
 • Tore Eketorp vihuela d’arco


kierownictwo artystyczne:

CORINA MARTI i MICHAŁ GONDKO
Więcej informacji o zespole, dyskografii i planowanych koncertach na www.lamorra.info
La Morra

Ten międzynarodowy zespół muzyki dawnej ukonstytuował się przeszło 10 lat temu ze studentów Schola Cantorum Basiliensis. Po udanym debiucie na International Young Artist Presentation w Antwerpii w roku 2000 prężnie podjął działalność koncertową w całej Europie (Niemcy, Francja, Szwajcaria, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Wielka Brytania, Polska, Cypr), biorąc m.in. udział w znaczniejszych festiwalach muzycznych – Festival van Vlaanderen, Festival de Wallonie, Netwerk Oude Muziek, Holland Festival Oude Muziek, Rencontres de Musique Médiévale du Thoronet, Freunde alter Musik Basel, Tage alter Musik  czy Autunno Musicale. Dzięki starannemu, poprzedzonemu badaniami doborowi repertuaru, wirtuozerii i wysmakowanym interpretacjom formacja zyskała wysoką renomę, uznanie publiczności i krytyki. W ubiegłym sezonie zespół La Morra wspólnie z Coro della Radiotelevisione Svizzera (Lugano) brał udział w produkcji telewizyjnej zatytułowanej Farsa del Barba prezentującej wczesnorenesansową muzykę włoską, a także w kościele św. Jana Ewangelisty w Liège – z którym związany był w dzieciństwie Johannes Ciconia – zaprezentował monograficzny program poświęcony muzyce tego flamandzkiego kompozytora. La Morra nagrała cztery, entuzjastycznie przyjęte przez melomanów albumy dla wytwórni: Ramée, Raumklang, Et’Cetera i Musiques Suisses. Na ten sezon zaplanowane są kolejne trzy projekty fonograficzne z muzyką flamandzką i hiszpańską.

Wróć

JEvents v2.0.11 Stable   Copyright © 2006-2011