ScrollToTop

Działalność Kieleckiego Centrum Kultury

Drodzy Widzowie,

Kieleckie Centrum Kultury stanowi obecnie główny ośrodek życia kulturalnego Kielc i regionu świętokrzyskiego. W ramach naszej pracy realizujemy różnego rodzaju inicjatywy kulturalne i kulturalno-społeczne, mające wydźwięk zarówno ogólnopolski, jak i międzynarodowy. Dokładamy wszelkich starań, aby nasza instytucja była miejscem niezwykłych spotkań twórczych.

Podstawę działalności stanowią imprezy stałe, cykliczne: Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION, Akademia OFF FASHION, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej ANIMA MUNDI, Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival, Festiwal Form Dokumentalnych NURT, Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Życie Jest Piękne, Tarasy Sztuki czy Salon Bezsenność.

Wydarzeniem, które zdobyło ogromne uznanie i rozgłos w świecie jest Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION. Skierowany jest zarówno do profesjonalnych projektantów,  jak i amatorów. Od lat przyświeca nam jeden cel – rozpowszechnianie mody jako sztuki. Cieszą nas sukcesy naszych podopiecznych, którym umożliwiliśmy start w wielkim świecie mody. Każda edycja konkursu zakończona jest Galą Finałową, podczas której projektanci prezentują swój indywidualny styl i potencjał twórczy.

Akademia OFF FASHION to projekt stosunkowo młody, w którym łączymy dwie, zdawać by się mogło obce, dziedziny: modę i literaturę. Wertujemy książki w poszukiwaniu najlepszych inspiracji, sprawdzamy ówczesne obyczaje i trendy modowe. Akademia OFF Fashion odbywa się jesienią – najlepszą chyba do czytania porą roku! W ramach tej imprezy organizujemy warsztaty, panele dyskusyjne, pokazy mody laureatów i jurorów Konkursu Off Fashion.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej ANIMA MUNDI na stałe wpisał się już w muzyczny pejzaż Kielc i regionu świętokrzyskiego. Jego otwarta formuła – nie tylko klasyczna muzyka organowa, ale także chóralna, barokowa, ludowa muzyka religijna – sprawia, że możemy przeżyć całą gamę muzycznych doznań i wzruszeń.

Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festival odbywa się w okolicach rocznicy śmierci Milesa Davisa – absolutnej ikony muzyki improwizowanej. Muzyczne listy do Milesa wysyłamy od 2001 roku, kiedy na placu przy Kieleckim Centrum Kultury stanął pomnik Mistrza, co jest ewenementem na światową skalę. Na przestrzeni lat na scenie KCK wystąpiły gwiazdy międzynarodowego formatu (m.in. Kenny Garrett, Dave Liebman, Jakob Bro, Omar Sosa czy Gregoire Maret) oraz czołowi polscy instrumentaliści (m.in. Tomasz Stańko, Marek Napiórkowski, Leszek Możdżer, Włodek Pawlik i wielu innych). Każdego roku staramy się zaskoczyć nasze audytorium, stawiając zarówno na uznanych muzyków, jak i wschodzące nadzieje jazzu.

Od 1995 r. Kieleckie Centrum Kultury jest organizatorem Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. To jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Polsce. Każdej edycji towarzyszą liczne wernisaże, panele dyskusyjne i spotkania z reżyserami. Jest to przegląd najciekawszych produkcji dokumentalnych minionego roku, będący również oceną kondycji polskiego kina dokumentalnego. NURT jest niezwykłym miejscem startu dla debiutujących w filmowej materii a także stanowi piękną konfrontację publiczności z twórcami.

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Życie Jest Piękne organizowany jest od 2006 roku, a pomysłodawcą przedsięwzięcia był ówczesny prezydent miasta. Patronat artystyczny sprawuje Związek Polskich Artystów Fotografików. Konkurs skierowany jest do wszystkich fotografujących i pasjonujących się fotografią. Zdjęcia laureatów każdej edycji tworzą kalendarz na kolejny rok.

Od ponad 20 lat w strukturach Kieleckiego Centrum Kultury działa autorski Teatr Pegaz skupiający głównie młodzież licealną i studencką. W tym czasie teatr wystawił ponad 20 prapremier nowo napisanych sztuk. Byli członkowie teatru są obecnie zawodowymi aktorami, to m.in. Marcel Sabat – odtwórca głównej roli w filmie pt. Kamienie na szaniec czy Jarek Sadza z Kabaretu Skeczów Męczących.

Teatr Słowa i Muzyki – Scena Autorska STUDIO od 1994 r. kierowana pierwotnie przez Henryka Jachimowskiego i przy niemałym udziale Marka Tercza,  a od 2004 r. solowo przez Marka Tercza. Z teatrem współpracują osoby o uznanym statusie zawodowym.

W 2004 r. rozpoczęła swą działalność Galeria Sztuki Współczesnej WINDA. Jest to jedno z nielicznych miejsc w regionie, gdzie prezentowane są wystawy prac najwybitniejszych polskich twórców sztuki współczesnej.

Salon Bezsenność natomiast to miejsce spotkań z ciekawymi osobistościami świata kultury, polityki, mediów. W ciepłym klimacie stylowych mebli toczą się pasjonujące rozmowy o książkach, filmach, historii i bieżących wydarzeniach. To nie jest tylko rozmowa gospodarza z gościem toczona z udziałem publiczności. To sięganie gdzieś do środka wydarzeń, w duszę człowieka, to wydobywanie tego, co najważniejsze. Z piękną muzyką w tle i z unoszącym się wszędzie aromatem kawy.

Tarasy Sztuki są cyklem koncertów plenerowych organizowanych na scenie ustawionej na placu przy Kieleckim Centrum Kultury. Dlaczego Tarasy, a nie Scena Letnia czy Plenerowa? Bo z tarasu widać więcej. A my chcemy pokazać  jeszcze więcej kulturalnych zjawisk i wydarzeń. Bo taras to nie tylko widok. To także wypoczynek, oddech, spojrzenie w przeszłość. Te koncerty mają naprawdę klimat! I na nich chwyta nas tango w ramiona, i śpiewamy ballady Nohavicy, i nawet tańczymy wysoko, wysoko na linach!

Certyfikat