ScrollToTop

Mistrz Mowy Polskiej

Mistrz Mowy Polskiej to program społeczny, który popularyzuje ideę posługiwania się językiem ojczystym w sposób elegancki i zgodny z jego zasadami. Za nami jest już dwadzieścia takich rozstrzygnięć i w ciągu tych lat uznanie w oczach ekspertów znajdowali m. in. Irena Kwiatkowska, Danuta Michałowska, Anna Polony, Danuta Szaflarska, Władysław Bartoszewski, abp Tadeusz Gocłowski, Ryszard Kaczorowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Tazbir czy Wiktor Zin.

Mistrz Mowy Polskiej to program społeczny realizowany od 20 lat. Powstał, by propagować język polski i wyróżniać tych, którzy potrafią się nim pięknie posługiwać. Do tej pory nagrodzono około 70 osób, m.in Irenę Kwiatkowską, Danutę Szaflarską, Annę Polony, Władysława Bartoszewskiego, Henryka Talara czy Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

W tym roku gospodarzami 21.Gali Finałowej, która odbędzie się 20 września, będzie Miasto Kielce i Kieleckie Centrum Kultury.

Więcej informacji o programie na stronie www.mistrzmowy.pl


18 marca 2021 r., Salon Mistrza Mowy Polskiej – Katarzyna Stoparczyk i Jerzy Trela

Dziennikarka radiowa i telewizyjna Katarzyna Stoparczyk i wybitny aktor Jerzy Trela spotkali się z kielecką publicznością podczas pierwszego z zaplanowanych Salonów Mistrza Mowy Polskiej. Przedwiosenne spotkanie odbyło się tuż przed kolejnym lockdownem, 18 marca. Gospodarzem spotkania było Kieleckie Centrum Kultury, organizator, razem z Miastem Kielce tegorocznej, XXI Gali programu.

Spotkanie poprowadził członek Kapituły Programu i juror, prof. Bolesław Faron. Jerzy Trela opowiedział zebranej licznie mimo pandemii publiczności, o swojej drodze do aktorstwa, o egzaminie do krakowskiej szkoły teatralnej i o ulubionych scenach, na których stworzył wiele wspaniałych ról w swojej długiej karierze aktorskiej.

– To do Starego zawsze wracam z wielkim, wielkim wzruszeniem. Tam zostawiłem swoje serce – podkreślał wybitny aktor, przyznając, że to Stary Teatr stawia na pierwszym miejscu. Jerzy Trela opowiedział publiczności zabawną historię o tym, w jakich okolicznościach zaproponowano mu rolę Konrada, w legendarnych „Dziadach” Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego. Aktor podpisał właśnie kontrakt na rolę rozbójnika Bacusia w serialu „Janosik”. Gdy zdjęcia już trwały w najlepsze, a rola Bacusia była mocno rozbudowana, zadzwonił Swinarski, oferując młodemu wtedy aktorowi Jerzemu Treli rolę Konrada.

– Wybór był oczywisty, ale z umowy trzeba się wywiązywać. Ostatecznie Bacuś, po sprzeczce z kompanem, poważnie ranny, stoczył się z gór w przepaść, a ja mogłem pojechać do Krakowa – podsumował aktor.

Jerzy Trela wspominał także swoje role w teatrze Stu. -– Jestem bardzo uczuciowo związany z tym teatrem, gdzie jak wszędzie od ubiegłego roku co rusz odwoływane są spektakle. Boże, jak mi tego żal, tych przedstawień – podsumował Mistrz, wspominając wcześniej współpracę z reżyserem Krzysztofem Jasińskim.

Zgromadzona na widowni Małej Sceny KCK publiczność miała także wyjątkową okazję, by posłuchać pięknej interpretacji poezji. Jerzy Trela wyrecytował swój ulubiony wiersz Juliana Tuwima „Sokrates tańczący.

Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka radiowa prowadząca m.in. audycję „Dzieci wiedzą lepiej” opowiadała o tym, jak pracuje się z dzieciakami, czym potrafią zaskoczyć i czego nas dorosłych nauczyć. Wspominała także o swojej dość skomplikowanej drodze zawodowej. Stoparczyk jest wykształconą muzyczką i dyrygentką. Po 15 latach porzuciła granie na gitarze i dyrygenturę na rzecz pracy w radiu.

– Moja dusza jest przy ludziach, których nagrywam, z którymi pracuję. Kiedy jestem z nimi czuję ze żyję, że jestem w swoich butach. Mogę chłonąć, myśleć, bogacić się. Żyję zgodnie z moimi liniami papilarnymi. Najpiękniejsza muzyka to ta, którą słyszy się w drugim człowieku – powiedziała laureatka Mistrza Mowy Polskiej, Katarzyna Stolarczyk.

Galeria


19 kwietnia 2021 r.

Mamy to! Wszyscy świętokrzyscy kandydaci do tytułu Mistrza Mowy Polskiej, którzy pojawili się na regionalnym finale, otrzymali rekomendacje przedstawicieli Rady Programu i zostali zakwalifikowani do ogólnopolskiego półfinału. Finalistów, którzy zostaną zaproszeni do Zamku Królewskiego w Warszawie, poznamy do 14 maja.

Na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury swoje umiejętności językowe zaprezentowała czwórka pretendentów.

Maciej Kmita ponownie zachwycał się nad urokami rodzinnego Pińczowa i podkreślał swoje przywiązanie do małej ojczyzny. Jak sam zaznaczył, wybrał taki temat, aby oddać pokłon mieszkańcom miasta i osobom, dzięki którym pokochał swój region, język polski, poezję i muzykę.

Piotr Zawadzki popisał się znajomością staropolszczyzny, a w dalszej części odegrał  z aktorską swobodą i dziennikarskim doświadczeniem dwie humorystyczne scenki, z których wynika jeden ważny wniosek: za nieposzanowanie zasad języka grozi najwyższa kara. Edward Rzepka wygłosił  poruszającą mowę o demokracji. A jej źródłem były własne doświadczenia, wielkie wydarzenie, którego był świadkiem 30 lat temu w Kongresie USA. Wtedy Lech Wałęsa wygłosił przemówienie zaczynające się od słów zapożyczonych z konstytucji Stanów Zjednoczonych: „My, naród”. Rywalizację zamykała jedyna kobieta wśród kandydatów. Kama Kępczyńska-Kaleta postawiła na czystą polszczyznę, przeplecioną rodzimą gwarą. Zwróciła również uwagę na wszechobecne naleciałości z obcych języków, które najczęściej używane są bez większego uzasadnienia.

Ze swojego występu, z przyczyn zawodowych, zrezygnował Paweł Solarz.

Prezentacjom z uwagą przysłuchiwali się wybrani członkowie Rady Programu Mistrz Mowy Polskiej: dyrektor ds. promocji Danuta Jakubowska, prof. Bolesław Faron, Czesław Czaja, Piotr Pankanin, organizator Programu Piotr Kossakowski i przedstawicielka naszego regionu prof. Marzena Marczewska.

Kolejnym etapem konkursu będzie stworzenie listy ok. 70 osób, spośród których wybrani zaprezentują się w Warszawie przed całą Radą Programu i jurorami. Komisja zakwalifikuje do ścisłego finału od 10 do 12 kandydatów, a ci wystąpią 20 września przed publicznością w Kieleckim Centrum Kultury podczas XXI Gali Mistrza Mowy Polskiej. Wtedy też poznamy tegorocznych laureatów w poszczególnych kategoriach Programu.

Certyfikat