ScrollToTop

Mistrz Mowy Polskiej

Mistrz Mowy Polskiej to program społeczny, który popularyzuje ideę posługiwania się językiem ojczystym w sposób elegancki i zgodny z jego zasadami. Za nami jest już dwadzieścia takich rozstrzygnięć i w ciągu tych lat uznanie w oczach ekspertów znajdowali m. in. Irena Kwiatkowska, Danuta Michałowska, Anna Polony, Danuta Szaflarska, Władysław Bartoszewski, abp Tadeusz Gocłowski, Ryszard Kaczorowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Tazbir czy Wiktor Zin.

Więcej informacji o programie na stronie www.mistrzmowy.pl

XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej odbędzie się 20 września 2021 r. w Kieleckim Centrum Kultury, a poprzedzi ją cykl spotkań z Mistrzami Mowy Polskiej. Swój udział zapowiedzieli już m. in. Beata Tadla, Magdalena Zawadzka, Przemysław Babiarz, Krzysztof Gosztyła, Jerzy Trela.

Formuła konkursu zakłada wyłonienie osób, zarówno z tych szeroko znanych, jak i z lokalnych środowisk, które wedle powszechnych kanonów językowych zasługują na zaszczytny tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu świętokrzyskiego do wyłonienia swoich kandydatów. Niech w całej Polsce dowiedzą się, że mieszkańcy Kielecczyzny “nie gęsi” i swoich mistrzów mowy mają.

Swoich kandydatów do programu można zgłaszać do 10 marca br. za pośrednictwem formularza kontaktowego.


18 marca 2021 r., Salon Mistrza Mowy Polskiej – Katarzyna Stoparczyk i Jerzy Trela

Dziennikarka radiowa i telewizyjna Katarzyna Stoparczyk i wybitny aktor Jerzy Trela spotkali się z kielecką publicznością podczas pierwszego z zaplanowanych Salonów Mistrza Mowy Polskiej. Przedwiosenne spotkanie odbyło się tuż przed kolejnym lockdownem, 18 marca. Gospodarzem spotkania było Kieleckie Centrum Kultury, organizator, razem z Miastem Kielce tegorocznej, XXI Gali programu.

Spotkanie poprowadził członek Kapituły Programu i juror, prof. Bolesław Faron. Jerzy Trela opowiedział zebranej licznie mimo pandemii publiczności, o swojej drodze do aktorstwa, o egzaminie do krakowskiej szkoły teatralnej i o ulubionych scenach, na których stworzył wiele wspaniałych ról w swojej długiej karierze aktorskiej.

– To do Starego zawsze wracam z wielkim, wielkim wzruszeniem. Tam zostawiłem swoje serce – podkreślał wybitny aktor, przyznając, że to Stary Teatr stawia na pierwszym miejscu. Jerzy Trela opowiedział publiczności zabawną historię o tym, w jakich okolicznościach zaproponowano mu rolę Konrada, w legendarnych „Dziadach” Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego. Aktor podpisał właśnie kontrakt na rolę rozbójnika Bacusia w serialu „Janosik”. Gdy zdjęcia już trwały w najlepsze, a rola Bacusia była mocno rozbudowana, zadzwonił Swinarski, oferując młodemu wtedy aktorowi Jerzemu Treli rolę Konrada.

– Wybór był oczywisty, ale z umowy trzeba się wywiązywać. Ostatecznie Bacuś, po sprzeczce z kompanem, poważnie ranny, stoczył się z gór w przepaść, a ja mogłem pojechać do Krakowa – podsumował aktor.

Jerzy Trela wspominał także swoje role w teatrze Stu. -– Jestem bardzo uczuciowo związany z tym teatrem, gdzie jak wszędzie od ubiegłego roku co rusz odwoływane są spektakle. Boże, jak mi tego żal, tych przedstawień – podsumował Mistrz, wspominając wcześniej współpracę z reżyserem Krzysztofem Jasińskim.

Zgromadzona na widowni Małej Sceny KCK publiczność miała także wyjątkową okazję, by posłuchać pięknej interpretacji poezji. Jerzy Trela wyrecytował swój ulubiony wiersz Juliana Tuwima „Sokrates tańczący.

Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka radiowa prowadząca m.in. audycję „Dzieci wiedzą lepiej” opowiadała o tym, jak pracuje się z dzieciakami, czym potrafią zaskoczyć i czego nas dorosłych nauczyć. Wspominała także o swojej dość skomplikowanej drodze zawodowej. Stoparczyk jest wykształconą muzyczką i dyrygentką. Po 15 latach porzuciła granie na gitarze i dyrygenturę na rzecz pracy w radiu.

– Moja dusza jest przy ludziach, których nagrywam, z którymi pracuję. Kiedy jestem z nimi czuję ze żyję, że jestem w swoich butach. Mogę chłonąć, myśleć, bogacić się. Żyję zgodnie z moimi liniami papilarnymi. Najpiękniejsza muzyka to ta, którą słyszy się w drugim człowieku – powiedziała laureatka Mistrza Mowy Polskiej, Katarzyna Stolarczyk.

Galeria

Certyfikat