ScrollToTop

Anima Mundi 2012

Anima Mundi

Galeria

Koncert zespołu LA MORRA 10.04.2012 r. w Kościele na Karczówce

 

Galeria

Koncert organisty Stefano Manfredini z Modeny (Włochy) 13.04.2012 r. w Bazylice katedralnej Wniebowzięcia N.M.P. w Kielcach

 

Galeria

Koncert organisty Filipe Verissimo z Porto (Portugalia) 14.04.2012 r. w Bazylice katedralnej Wniebowzięcia N.M.P. w Kielcach

 

Galeria

Koncert chóru Oreya z Żytomierza (Ukraina) 15.04.2012 r. w kościele pw. Chrystusa Króla w Kielcach

 

Galeria

Koncert chóru chłopięcego Mozart Knabenchor Wien z Wiednia (Austria) 21.04.2012 r. w kościele pw. Św. Wojciecha w Kielcach

 

Galeria

Wielka Msza c-mol W. A. Mozarta w wykonaniu Polish Camerata, solistów oraz Zespołu Wokalnego All’Antico (Polska)

 

Już po raz dwudziesty trzeci w siedmiu świątyniach diecezji kieleckiej rozbrzmiały dźwięki muzyki magicznej: organowej, chóralnej, prawosławnej, dawnej i współczesnej.

Podczas tegorocznego Festiwalu każdy miłośnik muzyki znalazł coś dla siebie. Usłyszeliśmy utwory Wczesnego Renesansu w wykonaniu zespołu “La Morra”, uczestniczyliśmy w niezwykłym czuwaniu Wielkopiątkowym za sprawą chóru “Sabbaton” z Bielin, doświadczyliśmy nowatorskiej formy “przedstawienia muzycznego” w wykonaniu chóru “Oreya” z Żytomierza.

ANIMA MUNDI nie mogło obyć się bez koncertów organowych. Dwóch wirtuozów zaprezentowało swój repertuar w Bazylice katedralnej w Kielcach. Chór chłopięcy Mozart Knabenchor Wien urzekł serca melomanów interpretacjami “Ave Maryia”, “Psalmu 23” oraz “Gaude mater”, a zakończenie Festiwalu wykonaniem “Wielkiej Mszy c-moll” W.A. Mozarta przez orkiestrę kameralną “Polish Camerata” Zespołu Wokalnego “All’ Antico” i sopranistów w kościele na Świętym Krzyżu dopełniło doznań estetycznych wiernej publiczności.

Tegoroczną edycję Festiwalu rozpoczęło czuwanie Wielkopiątkowe w wykonaniu chóru “Sabbaton” z Bielin. Podczas pełnego zadumy koncertu w kościele pw. Świętego Józefa Oblubieńca N.M.P. w Bielinach zgromadzeni mieli okazję usłyszeć najstarsze pieśni upamiętniające wydarzenia ostatnich dni Wielkiego Tygodnia. Chór przypomniał tak piękne utwory jak “Krzyżu Święty”, “Jezusa Judasz przedał” czy “Króla wznoszą się znamiona”.

W Kościele pw. Św. Karola Boromeusza na Karczówce w Kielcach miłośnicy muzyki dawnej mieli możliwość wysłuchania hiszpańskich pieśni Wczesnego Renesansu, traktujących o miłości wojnie, przemijaniu i śmierci. Tematyką niektórych z nich repertuar zbliżał się do minionych Świąt i wprowadzał atmosferę skupienia i zadumy. W zespole na harfie renesansowej zaprezentowała swój talent Arianna Savall, córka najwybitniejszego hiszpańskiego kompozytora i interpretatora muzyki dawnej. Obok niej na ghiterrze akompaniował nasz rodak Michał Gondko. Muzycy zespołu “La Morra” oczarowani pięknem wzgórza Karczówka zrobili sobie kilka zdjęć, które planują zamieścić na okładce najnowszej płyty.

Wirtuozowie muzyki organowej Stefano Manfredini z Modeny (Włochy) oraz Filipe Verissimo z Portugalii sprawili, że w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia N. M. P. w Kielcach rozbrzmiały monumentalne dźwięki kieleckich organów. Obaj muzycy byli niezwykle zadowoleni z pobytu w Kielcach. Chwalili sobie polską kuchnię, szczególnie zachwalając żurek i pierogi.

Stefano Manfredini doskonale czuł się w Kielcach z pewnością za sprawą wielkiej gościnności, jakiej doświadczył ze strony chóru Politechniki Świętokrzyskiej, który specjalnie dla niego przygotowała powitalny koncert.

Niezwykłą premierą okazało się wykonanie utworu Fantasia Frei Jose Marques E Silva przez Filipe Verissimo, do którego nuty zostały dopiero niedawno odnalezione. Wielkim wyróżnieniem dla Kielc jest fakt, że utwór ten po raz pierwszy został wykonany właśnie w naszej Katedrze.

Niezapomniane wrażenia oraz niekończący się aplauz publiczności wywołał występ chóru “Oreya” z Żytomierza w kościele pw. Chrystusa Króla w Kielcach. Chór pod przewodnictwem charyzmatycznego Aleksandra Vatska zaprezentował swoisty spektakl muzyczny, w którym wykonał pieśni prawosławne na najwyższym, światowym poziomie. Zespół tworzy trzydziestu muzyków, z których wielu posiada polskie pochodzenie. Jeden z nich to organista w żytomierskiej świątyni.

Niezwykle zdyscyplinowani młodzi artyści z zespołu Mozart Knabenchor Wien z Wiednia (Austria) zachwycili zebranych w kościele pw. Św. Wojciecha w Kielcach nie tylko swoim profesjonalizmem i muzyczną niewinnością, ale również przepięknym mozartowskim strojem. Przed koncertem kilka godzin poświęcili na zwiedzenie Kielc, śpiewając różne pieśni i zapraszając przechodniów na koncert. Spełnieni, pełni radości żegnali nasze miasto, zaopatrując się wcześniej w pudełko ptasiego mleczka.

“Wielkiej Mszy c-mol” W. A. Mozarta w wykonaniu orkiestry kameralnej “Polish Camerata”, Zespołu Wokalnego “All’ Antico” i sopranistów widownia wysłuchała w ogromnym skupieniu. Dyrygent Marek Głowacki zapewnił ze swą orkiestrą niezwykłe przeżycia artystyczne. Publiczność w magicznym skupieniu wysłuchała arii sopranistów przy akompaniamencie dźwięków instrumentów smyczkowych.

Festiwal odwiedziło setki melomanów, zarówno z Kielc jak i z innym miejscowości. Wielokrotnie publiczność gromkimi brawami nagradzała artystów. Najbardziej niezapomnianym okazał się koncert w wykonaniu chóru “Oreya” z Żytomierza – zgromadzeni w kościele pw. Chrystusa Króla w Kielcach nie chcieli wręcz opuścić kościelnych ławek, by swoim zadowoleniem uprosić artystów o jeszcze jeden utwór. Bisom nie było końca. Okazuje się, że taka forma koncertu – z elementami widowiska scenicznego – urzekła publiczność.

Każdy z artystów podczas tegorocznego Festiwalu obdarzył szczególną energią słuchaczy. Chwile zadumy mieszały się z doznaniami niosącymi nadzieję i refleksję nad sprawami ziemskimi.

Wszystkie koncerty stworzyły swoistą całość – mozaikę odczuć, która wypełniła serca słuchaczy podczas ponad dwutygodniowej uczty duchowej i pozostaną w naszej pamięci na długo.

Powrót