ScrollToTop

MADAME BUTTERFLY

24 maja 2009

19:00

MADAME BUTTERFLY Giacomo Puccini

 

Chór i orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

 

OBSADA

MADAME BUTTERFLY Roma Jakubowska-Handke, Galina Kuklina, Maria Mitrosz

PINKERTON Dymitr Fomenko, Michał Marzec

SHARLPESS Jerzy Mechliński, Tomasz Mazur, Rafał Songan

SUZUKI Urszula Jankowiak, Jolanta Podlewska, Magdalena Wilczyńska

GORO Karol Bochański, Tomasz Raczkiewicz

BONZO Wiesław Bednarek, Marian Kępczyński, Rafał Korpik

KATE Gabriela Klima, Magdalena Wilczyńska

YAMADORI Andrzej Bułło, Krzysztof Szaniecki

KOMISARZ Piotr Bróździak

URZĘDNIK CESARSKI Andrzej Bułło, Krzysztof Szaniecki

 

Operowe arcydzieło, Madame Butterfly, od lat bije rekordy powodzenia u publiczności. Ten japoński melodramat o nieszczęśliwym związku gejszy z oficerem amerykańskiej marynarki stał się klasowym szlagierem dzięki włoskiemu kompozytorowi Giacomo Pucciniemu.

Trudno spośród wielu oper mówiących o miłości (a opowiadają o niej niemal wszystkie) wskazać bardziej melodramatyczną historię. Nagromadzenie dramatycznych motywów i tragicznych spięć może nawet wydawałoby się śmieszne, gdyby nie wyczucie smaku samego Pucciniego.

Jego muzyka jest jak kojący balsam: melodyjna, płynna, poetycka, prowadzona szeroką frazą, ale gdy trzeba – ostra jak brzytwa, przeszywająca jak cios sztyletu, którym w finale bohaterka odbiera sobie życie.

To z tej opery pochodzą tak znane arie i duety jak Un bel di vedremo i Con onor muore. W warstwie muzycznej usłyszeć również autentyczne japońskie melodie lub ich fragmenty. Poza tym obecne są też nie dające się zidentyfikować egzotyczne motywy, które być może wymyślił sam Puccini.

Zapraszamy na spektakl wspaniały, gdzie czystość interpretacji i unikanie manieryzmów (o które w przypadku Madame Butterfly łatwo) zupełnie nie przesłania ogromnego ładunku emocjonalnego, liryzmu i wzruszenia.

Powrót

Certyfikat