ScrollToTop

ONIEGIN

SANKTPETERSBURSKI TEATR BALETU

BORISA EJFMANA

28 WRZEŚNIA 2009 – 19:00

DUŻA SCENA KCK

 

Oto co na temat tego spektaklu mówi sam Boris Ejfman:

“Język ciała jako jeszcze starszy sposób samowyrażania, niesie ze sobą uniwersalne wartości emocjonalne i duchowe. Dlatego czerpiąc z literackiego źródła stawiam sobie za cel odkrycie w dziele tego, co dziś może poruszać współczesnego widza, szukam tego, co można wyrazić jedynie za pomocą wielkiej sztuki tańca. Dlaczego zaczerpnąłem temat z powieści Aleksandra Puszkina Eugeniusz Oniegin, co mnie dziś w nim porusza i inspiruje? Utwór ten nazywa się często “encyklopedią rosyjskiego życia”, w nim Puszkin ujrzał i stworzył niezwykle wierny archetyp rosyjskiego charakteru swoich czasów, przedstawił poetycki portret rosyjskiej duszy – tajemniczej, niewypowiedzianej, nadzwyczaj wrażliwej.”

Ale przeniesienie puszkinowskiego Oniegina w czasie, zbudowanie spektaklu na motywach muzyki nie tylko Piotra Czajkowskiego ale i także na muzyce Aleksandra Sitkowieckiego, znanego z rockowego zespołu Autograf sprawia, że nie tylko o tajemnicę rosyjskiej duszy tu chodzi.

Lecz także o duszę współczesnego Niemca, Amerykanina, Polaka, chodzi o charakter współczesnego człowieka – jego rozdarcie gdzieś między wyniesioną z domu tradycją a współczesnym światem, który chce go wyrwać z korzeniami i każe się kształtować wciąż na nowo.

“Oniegin” Borisa Ejfmana to równocześnie opowieść o miłości, odrzuceniu i odkupieniu. Opowieść o najprostszych uczuciach, tych uczuciach, które towarzysza człowiekowi od początku istnienia – a jednak to o nich mówi się najtrudniej.

Niby proste gesty. Niby jasne komunikaty. Ale przecież wszyscy wiemy, że to wcale nieproste, że uczucia nie zamykają się w jednym ruchu dłoni czy jednej pozie.

A jednak Ejfmanowi udaje się w baletowych obrazach ukazać całą gamę uczuciowych półcieni, udaje się wyrazić całą skomplikowaną i pełną zakrętów drogę dojrzewania.
Widzimy człowieka, jego uczucia, jego duszę. Jego świat.

Nasz świat.

Ten balet kolejny raz udowadnia, że Boris Ejfman jest Artystą Genialnym i swoim geniuszem wynosi Sanktpetersburski Teatr Baletu na niedostępne dla innych wyżyny.

“Oniegin” to ogromne wydarzenie artystyczne, to wspaniały spektakl, który zachwyca każdym elementem, w każdej sekundzie. I swoją intensywnością nie daje się zapomnieć. Nigdy.

Kto raz zobaczy balet Borisa Ejfmana ten już nie zapomni.

Można sprawdzić.

Galeria

Processed by: Helicon Filter;

Powrót

Certyfikat