ScrollToTop

Salon Bezsenność – Leszek Mądzik

26 MAJA (WTOREK) – 19:00

promocja albumu

“LESZEK MĄDZIK. TEATR. SCENOGRAFIA.WARSZTATY. FOTOGRAFIA. PLAKAT”

wydanego przez Wydawnictwo “JEDNOŚĆ”

 

w programie:

projekcje multimedialne oraz spotkanie z Mistrzem.

Dodatkową atrakcją spotkania będzie koncert SAMBORA DUDZIŃSKIEGO

 

Leszek Mądzik urodził się 5 lutego 1945 roku w Bartoszowinach na ziemi kieleckiej. Po ukończeniu kieleckiego Liceum Technik Plastycznych, w latach 1966-70 studiował historię sztuki na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wtedy zainteresował się teatrem i w roku 1969 założył Scenę Plastyczną KUL.

Od tego czasu zrealizował kilkanaście premier Sceny Plastycznej KUL (m.in. “Ecce homo” 1970, “Wieczerza” 1972, “Ikar” 1974, “Zielnik” 1978, “Brzeg” 1983, “Wrota” 1989, “Szczelina” 1994, “Kir” 1997, “Całun” 2000, “Bruzda” 2006). Jego teatr brał udział w ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach na wszystkich kontynentach, wielokrotnie przywożąc z nich nagrody i wyróżnienia. Wspomnijmy tylko o Nagrodzie Krytyków za “Wilgoć” na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze, Nagrodzie za reżyserię, scenografię i technikę teatralną za “Zielnik” na światowym festiwalu teatralnym w Japonii, Nagrodzie Specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w USA, wyróżnienie na Światowej Wystawie Scenografii “Praskie Quadriennale” w Pradze.

Leszek Mądzik to wybitna postać polskiego i światowego teatru. Był autorem wielu scenografii w teatrach polskich, portugalskich, francuskich i niemieckich. Prowadził zajęcia ze studentami na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych m.in. w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Bonn, Hamburgu, Lyonie, Pradze, Buffalo, Rennes, Dublinie, Rydze.

Za granicą jego nazwisko jest wymieniane obok najwybitniejszych twórców niekonwencjonalnego teatru w Polsce – Grotowskiego, Kantora i Szajny. Stworzył bowiem teatr w pełni oryginalny o niepowtarzalnej jedności stylistycznej. Życie i śmierć, to na co jesteśmy nieuchronnie skazani, są obsesyjnymi tematami artysty, przedstawionymi w fascynującej formie.

U podstaw jego teatru stoją zapamiętane w kadrze pamięci miejsca i przeżycia z okresu dzieciństwa i młodości spędzonej w Kielcach. Tamte przeżycia i przemyślenia znalazły ujście w teatralnej materii i odcisnęły swoje piętno na całej twórczości artysty.

Bo Leszek Mądzik to nie tylko teatr czego album wydany przez Wydawnictwo JEDNOŚĆ jest najlepszym dowodem. To także pełne średniowiecznej piękności plakaty, popękane twarze przykryte woalem czasu. To fotografie, w których naczelnym tematem jest przemijanie, kruchość ludzkiego istnienia.

Wreszcie warsztaty. W albumie znajduje się ślad warsztatów, które Leszek Mądzik przeprowadził dla studentów Katedry Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w listopadzie 2003 roku. O tym jak można stworzyć, mając czasem ubogie środki, poetyckie, poruszające, wybitne kreacje sceniczne.

Ale czynić może to tylko człowiek obdarzony mądrością, wielką wyobraźnią i Talentem. Prawdziwy Twórca – Leszek Mądzik.

On sam często wspomina:

Najważniejsze było okno, z którego widziałem płynący czas. Jawił się w postaci karawanu. Jadącego ulicą Domaszowicką dlatego, bo prowadziła do Domaszowic. Domaszowicka krzyżowała się z Bodzentyńską, która prowadziła do Bodzentyna. To było prawie centrum Kielc. Ale że Kielce były wówczas bardzo małe, to można było powiedzieć, że było to Kielc obrzeże. Jak stałem w oknie, to po prawej stronie miałem szpital i kostnicę, po lewej cmentarz. Kondukt musiał się przed oknem zawsze pojawić. Nie miał innej drogi. Od dziewiątej rano, aż do zmierzchu szły pogrzeby. Przede mną rozgrywał się właściwie teatr. Raz był to bardzo kameralny kondukt, kiedy indziej pochód z orkiestrą dętą, z poduszkami i orderami. Jedząc, chodząc i bawiąc się byliśmy skazani na teatr życia i śmierci. Inne bliki dawało słońce, inne szarości i deszcze. Do tego dochodził dźwięk końskich kopyt, muzyka orkiestry i ludzki śpiew, który potrafił zagłuszyć wszystko…

Galeria

Powrót

Certyfikat