ScrollToTop

“2010._” – Wystawa zamiejscowa W Galerii neon we Wrocławiu

16
Marzec, 2020
Godz. 17:00

 

Galeria Winda

16 marca o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż w Galerii Neon oraz na prezentację sylwetek artystek podczas wykładu i oprowadzania kuratorskiego w dniu 17 marca o godz. 13.00 w sali 410 CSU i w Galerii Neon na ul. Traugutta 19/21. Wstęp wolny.

“2010._” jest wystawą prezentującą prace jedenastu artystek i projektantek, które studiowały razem, a w 2010 i 2011 roku ukończyły studia na wydziale Ceramiki i Szkła na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych in Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Po dekadzie indywidualnej działalności twórczej, większość z nich na nowo spotyka się podczas wystawy zbiorowej. Oprócz prezentacji wysokiej jakości ceramiki, malarstwa i designu jest to podróż sentymentalna i ponowny powrót w inne już progi wrocławskiej akademii.

Indywidualna działalność artystyczna każdej z nich, w dziedzinach takich jak: ceramika artystyczna, design, malarstwo oraz malarstwo ilustracyjne, jest dużym sukcesem. Artystki działają niezależnie na tzw “własną rękę”. Wiele z nich zapoczątkowało swoje autorskie marki i pracownie ceramiczne w Polsce i za granicą. Tworzą i zarazem odnajdują się w świecie globalnej wioski i wymogów dzisiejszego świata, uczą, prowadzą warsztaty, stale rozwijają swoje kwalifikacje zawodowe, a przede wszystkim kreują swój świat w jakim żyją.

Swoją twórczością prezentowaną podczas wystawy “2010._” w sposób pośredni i bezpośredni artystki udzielają odpowiedzi jak wiele jest indywidualnych dróg kariery i twórczości i nie ma jednego, właściwego przepisu na spełnienie artystyczno-twórcze i związany z tym sukces.

Kuratorka Maria Joanna Juchnowska


“2010._”

Ceramikę znają wszyscy, ale mimo to śmiem twierdzić, że mało kto zastanawia się nad tym, czym ona tak naprawdę jest.  Łączy ze sobą żywioły: ziemię, w której rodzi się minerał, wodę: niezbędną do jej uplastycznienia, ogień, na zawsze utrwalający formę, i powietrze, niezbędne, by tę formę ostudzić i ostatecznie ukończyć. To nie dzieje się samo. Najważniejszą rolę w jej formowaniu ma artysta/rzemieślnik, dziś zaznaczający swoja pracę gładkim sformułowaniem: design by. Na szczęście, bo znana od zarania dziejów ludzkości ceramika długo pozostawała anonimowa. Obecna na wszystkich szerokościach geograficznych w swojej historii przeszła gigantyczną ewolucję – od form typowo użytkowych czy rytualnych ­do tych artystycznych, sygnowanych, nie tylko spełniających określoną funkcję, ale przede wszystkim cieszących oko, zachwycających formą, kształtem, pomysłem. Jedno się nie zmienia. To artysta wybiera rodzaj materiału ceramicznego, decyduje o sposobie szkliwienia, wypalania, zdobienia. Bo czy wieki temu, czy współcześnie, to nadal człowiek i jego talent nadają ceramice sens, wymiar, kształt oraz przeznaczenie.

O współczesnej ceramice można by mówić w nieskończoność. Artyści tworzą rzeczy funkcjonalne i artystyczne, wykorzystują różnorodne style, tworzą formy o nieoczywistych kształtach i niekonwencjonalnie wykorzystują ceramiczne surowce. Dzisiejsze technologie dają wręcz nieograniczone możliwości: feria barw szkliw niemal jak z bajki, połyskliwe i matowe faktury, nieprawdopodobne rozmiary i formy. Ceramiczne arcydzieła mnożą się na całym świecie, często mają charakter użytkowy, ale nie brakuje też dzieł industrialnych, zaskakujących formą, przeznaczeniem czy nawet sposobem wykorzystania. Nie można zapominać, że ceramika jest ekologiczna, co w dzisiejszym zasypanym plastikiem świecie ma ogromne znaczenie, nie tylko dla wartości artystycznych, ale także jakości naszego życia.

Na wystawie,będziecie mogli zobaczyć różne oblicza współczesnej ceramiki, stworzonej przez artystki, które w ten sposób chcą uczcić 10-lecie swojej pracy artystycznej.Jestem wdzięczny za zaproszenie mnie do tego projektu, bo moja przygoda ze sztuką również rozpoczynała się od ceramiki. Jestem absolwentem kierunku ceramiki artystycznej kieleckiego „Plastyka” i choć od wielu lat głownie organizuję wystawy w prowadzonej przeze mnie Galerii „Winda” w Kieleckim Centrum Kultury, nadal kocham kruche, delikatne, niepowtarzalne formy, które łączą ze sobą wszystkie żywioły.

Niech ta wystawa będzie i dla Państwa wspaniałą podróżą w wyjątkowy, przestrzenny, zaskakujący świat ceramiki.

Kurator Artur Wijata

 

Sylwetki 11 artystek przedstawi Maria Joanna Juchnowska – kuratorka i pomysłodawczyni wystawy “2010._”, artystka projektantka założycielka marki Mari JJ Design mieszka i pracuje w Oslo w Norwegii.

Swoje sylwetki podczas prezentacji zaprezentują osobiście:
Katarzyna Anna Chrzanowska – artystka, projektantka założycielka marki KashQ pracuje i mieszka i pracuje w Trondheim w Norwegii.
Dorota Jędrusik – malarka, artystka interdyscyplinarna mieszka i tworzy w Krakowie, jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
Magdalena Łysiak – artystka, projektantka, założycielka marki MLY Studio, odbywa studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Karolina Gorska – artystka i projektantka założycielka marki Kina Ceramics mieszka i pracuje w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii.

Wystawa powstała dzięki współpracy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i kuratora Artura Wijaty kierownika Galerii Winda w Kieleckim Centrum Kultury, w której będzie prezentowana w 2021.

 

źródło: galeriawinda.pl

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.