ScrollToTop

Stryjeńska. Let’s dance Zofia

25
Marzec, 2020
Godz. 18:00

 

Mała Scena KCK

Szanowni Państwo!
W trosce o zdrowie publiczne i zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego informujemy, że od 12 do 22 marca br. Wszystkie wydarzenia w Kieleckim Centrum Kultury zostają odwołane.
O szczegółach dotyczących poszczególnych imprez (zwrotów pieniędzy czy zmianach terminu) będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej i profilu na Facebooku.

Zwroty środków za bilety zakupione za pośrednictwem internetowego Serwisu Bilety24, nastąpią automatycznie. Zwroty zostaną wykonane tą samą drogą, którą została dokonana płatność, zarówno w przypadku płatności przelewem bankowym, BLIKiem jak i kartą, z zastrzeżeniem terminu zgodnie ze wskazaniem operatora kart płatniczych, do 31 dni.

 

KIELECKIE CENTRUM KULTURY
ZAPRASZA

Solo Teatr

DOROTA LANDOWSKA
W MONODRAMIE

„Stryjeńska. Let’s dance Zofia”

25 MARCA – GODZ. 18:00
MAŁA SCENA KCK

Zofia Stryjeńska.  Jedna z ważniejszych artystek dwudziestolecia międzywojennego i art deco. Malarka i graficzka, dekoratorka wnętrz, zwana „księżniczką polskiego malarstwa” jest bohaterką monodramu Doroty Landowskiej „Stryjeńska. Let’s dance Zofia”.

Malarka była postacią barwną, niejednoznaczną. Przez rok udawała mężczyznę, aby studiować na ASP w Monachium. Wiecznie rozedrgana, zakochana, romansująca i balansująca na granicy szaleństwa. Dlatego mąż dwukrotnie zamknął ją w szpitalu psychiatrycznym. Z miłości do sztuki oddała swoje dzieci na wychowanie bratowej, a sama zajęła się sztuką. Czy zawodowe spełnienie jest gwarancją osobistego szczęścia? Jak pogodzić potrzebę bliskości z dziećmi i mężem z samotnością tworzącego artysty? Jak odnaleźć się w świecie, w którym kobiety nie mają takich samych praw jak mężczyźni, a polityka i wojna odciskają piętno na naszej codzienności? Jak pozostać wiernym sztuce, nie zdradzając przy tym najbliższych czy swojego kraju?  Czy życie można wygrać, czy zawsze się je przegrywa?

Kiedyś Stryjeńska była rozpoznawana przez wszystkich: jej grafiki ozdabiały opakowania słodyczy z firmy Wedel i serwisy z Ćmielowa. Była dekoratorką wnętrz statków „ Batory” i  „Piłsudski” oraz pawilonu polskiego na wystawie w Paryżu w 1925 roku. Projektowała teatralne scenografie i kostiumy, ilustrowała książki dla dzieci i dorosłych.  Gdy opuściła ojczyznę i kilkadziesiąt lat żyła na emigracji, zapomniano o niej. Monodram jest kolejną, po kilku wydawnictwach i dużej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie, próbą pokazania sylwetki tej wyjątkowej artystki.

Za monodram odpowiadają trzy panie: Dorota Landowska, Anna Duda (wspólautorka scenariusza) i Joanna Lewicka (reżyser).  Przygotowując spektakl, wyruszyły w podróż śladami Stryjeńskiej, odwiedzając  Monachium, Paryż, Genewę.  – Pracowałyśmy, zadając pytania: co Stryjeńska widziała, w jakich miejscach żyła, jakich ludzi spotykała, w jakich językach w nimi rozmawiała, jak definiowała przez to własną przynależność, pojęcie ojczyzny i rolę artysty. Przez większość swojego życia była niespełniona, biedna, odczuwała tęsknotę za domem, za ciepłem którego nie mogła w sobie znaleźć – wyjaśnia reżyserka spektaklu Joanna Lewicka.

Dorota Landowska – występowała na scenach kilku warszawskich teatrów, m. in. Powszechnego i Narodowego, od 2012 roku związana z Teatrem Studio. Grała w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego, Kazimierza Dejmka, Jerzego Jarockiego, Agnieszki Glińskiej. W monodramie „Jordan” opowiadała przejmującą historię dzieciobójczyni. Wystąpiła w ponad trzydziestu spektaklach telewizyjnych oraz w licznych nagraniach Teatru Polskiego Radia. Laureatka Wielkiego Splendoru 2008, nagrody przyznawanej przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia. Za monodram „Stryjeńska. Let’s dance Zofia” aktorka otrzymała nagrodę Instytutu Polskiego w Mińsku.Landowska gra również w filmach („Daleko od okna”, „Generał Nil”, „Historia Roja”) i serialach, m.in. „Kryminalnych”, „Prawie Agaty” i „W rytmie serca”).

 

Reżyseria: 
Joanna Lewicka 

Kostium i scenografia: 
Elbruzda (Marta Góźdź) 

Muzyka: Christoph Coburger 

Wideo: Anna Duda

Dźwięk: Lech Pukos  
Światło: Damian Bakalarz 
Asystent reżysera: Paulina Prokopiuk 
Scenariusz: Anna Duda, Dorota Landowska, Joanna Lewicka

Plakat: Michal Jadczak 

 

Spektakl powstał w koprodukcji Stowarzyszenia Artystów „Bliski Wschód”, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Teatru Muzycznego w Lublinie. Partnerami projektu są: PKP LSH sp. z o.o., Instytut Polski w Rzymie, Instytut Polski w Paryżu, Przedstawicielstwo RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, Konsulat Generalny RP w Monachium. 

Spektakl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Lublin oraz Zarządu Województwa Lubelskiego

BILETY W CENIE: 30,00 ZŁ

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.