ScrollToTop

FIRMAMENT FESTIVAL 2018

Program

14 grudnia 2018, godz. 18.00

Szatt

Sehno

 

15 grudnia 2018, g. 18.00

Gadt / Chojnacki / Gradziuk

Buba Badjie Kuyateh / Michał Górczyński

 

Wystawa fotografii Łukasza Wierzbowskiego

 

Scena kameralna

Kieleckie Centrum Kultury

pl. Stanisława Moniuszki 2b

 

Organizatorzy

Fundacja Kultury Wici

Kieleckie Centrum Kultury

 

Partnerzy

Kilo Mąki, Ale Szama

 

Wsparcie finansowe

Urząd Miasta Kielce

 

W dniach 14-15 grudnia br. zapraszamy do Kieleckiego Centrum Kultury na 17.edycję festiwalu Firmament. Wydarzenie jest wspaniałą okazją do spotkań i wspólnego odkrywania nowych zjawisk ze świata muzyki i obrazu. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny dzięki wsparciu finansowemu przez Urząd Miasta Kielce.

Galeria

Szatt

Sheno

Gadt/Chojnacki/Gradziuk

Kuyateh & Górczyński

Piątkowy koncert (14 grudnia, g. 18.00) otworzy Szatt, czyli Łukasz Pałkiewicz jeden z najbardziej inspirujących obecnie polskich producentów muzycznych. Choć muzycznie trudny do sklasyfikowania, to jego solowe występy można określić jako muzyka organiczna. Szatt ma na swoim koncie kilka solowych albumów, współpracę z wieloma artystami (Piotr Rogucki, Paulina Przybysz czy Iza Lach), oraz mistrzostwo Polski w kategorii beatmakerów. Z zespołem Kroki był dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyki.

Tego dnia wystąpi również projekt Sehno, który tworzy dwóch japończyków Shingo Inao (fortepian, elektronika) i Masaya Hijikata (perkusja). Sehno to eksperyment, udowadniający, że muzyka jest wyjątkowym narzędziem komunikacji dając możliwość pełnego wyrażenia stanu dycha artystów. Wydany w tym roku nakładem Fundacji Kaisera Söze album Vitra zbiera bardzo dobre recenzje. Nagrana w Berlinie płyta powstała w sposób improwizowany. Artyści komunikowali się ze sobą wyłącznie muzycznie – przebywali w oddzielnych pomieszczeniach studia nagrań, nie mając ze sobą kontaktu wzrokowego.

Następnego dnia (sobota, 15 grudnia, g. 18.00) koncert rozpocznie trio Gadt/Chojnacki/Gradziuk. Czerpią z ducha i kompozycji okresu renesansu, opowiadają, improwizują, próbując oddać atmosferę tamtej epoki. Muzyka, którą usłyszymy na koncercie pochodzi z najnowszego albumu Anny Gadt, Zbigniewa Chojnackiego i Krzysztofa Gradziuka, „Renaissance”, który zawiera osiem utworów należących dziś do kanonu dzieł kompozytorskich epoki renesansu.

Sobotni koncert zakończy występ duetu Buba Badjie Kuyateh & Michał Górczyński. Buba Badjie Kuyateh pochodzi z Gambii i od 7 roku życia kontynuuje rodzinną tradycję gry na korze, tradycyjnym instrumencie nazywanym “afrykańską harfą”, natomiast Michał Górczyński to klasycznie wykształcony klarnecista, kompozytor i pedagog muzyczny. Artyści skupiają się na procesie improwizacji, która uwalnia wyobraźnię i pozwala komunikować się muzykom ponad doświadczeniami kulturowymi. Utwory rodzą się ze wspólnego odczuwania i łączenia doświadczeń muzyki klasycznej z muzyką afrykańską.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji festiwalu będzie wystawa fotografii Łukasza Wierzbowskiego, prezentowana w foyer sceny kameralnej KCK. Artysta poszukuje, eksperymentuje, ewoluuje, ale jak sam mówi, inspirują go ludzie, przestrzeń i światło. Fotografia to jego sposób na życie – podróżuje, spotyka ludzi i realizuje różnorodne projekty, od sesji modowych do wystaw i działań artystycznych.

Bezpłatne wejściówki na festiwal można odbierać osobiście w kasie Kieleckiego Centrum Kultury.

Karma

Przy okazji festiwalu prowadzimy zbiórkę karmy dla bezdomnych psów i kotów. Zbieramy karmę w fabrycznych opakowaniach (torby, saszetki, konserwy), która przed świętami trafi do schroniska w Nowinach pod Kielcami. Do tej pory udało nam się wspólnie zebrać i przekazać w sumie prawie pół tony smakołyków.

Idea

Impreza corocznie rozświetla się szyldem „nowej muzyki, nowych mediów” i przede wszystkim oryginalnych wykonawców, których na próżno szukać w popularnych stacjach radiowych.

Firmament nigdy nie był festiwalem koronującym powszechnie uznane gwiazdy i piosenki zasłyszane już wcześniej. Ideą Fundacji Kultury Wici, pomysłodawców przedsięwzięcia, jest nieustanne poszukiwanie świeżych inspiracji dla odbiorców kultury. Inspiracji nie tylko muzycznych, ale wizualnych – imprezie towarzyszą wystawy i prezentacje. Fundacja ma ambicje zwiększyć zasięg festiwalu, dlatego też zaprasza na niego widzów spoza Kielc i wykonawców zza polskiej granicy.

Historia

Jako duchowy spadkobierca ogólnopolskiego „Moogowiska” odbywającego się w Kielcach w latach 80′, Firmament wystartował jednodniowym koncertem kilku kapel w legendarnych nieistniejących już kieleckich klubach: Karczma i Wagon w październiku roku 2002. Momentem zwrotnym było podjęcie w roku 2004 współpracy z Kieleckim Centrum Kultury. Dzięki przychylności Prezydenta Miasta Kielce Wojciecha Lubawskiego festiwal na stałe zadomowił się w grudniowym kalendarzu kulturalnym.

Od tamtej pory na scenie Firmamentu pojawili się m. in.: Fisz Emade Tworzywo, Jacaszek, Kinior, Letko, Me Myself and I, Miss God, Emiter, Fismoll, Rubber Dots, Automatik, Purgist, Rez Epo, Moscow Grooves Institute, Backspace, Sinusoidal, PolpoMotel, Rysy, Jan Pieniążek, Rebeka, Kamp, Grzegorz Bojanek, Oszibarack, J=J, The Quiet Killers, Makaruk, Skubas, Long Arm vs Ruslan Gadzhimuradov, Sinusoidal i wielu innych.

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.