ScrollToTop

Grzegorz Turnau - koncert (odwołany)

08
Listopad, 2020
Godz. 18:00

 

Duża scena KCK

The best of Grzegorz Turnau

– Mówiąc uczciwie, jestem nie najgorszym wokalistą, dość dobrze gram na fortepianie i mam świadomość ciągu logicznego w komponowaniu. Cała reszta to jedna wielka zagadka – powiedział o sobie muzyk, wokalista i kompozytor Grzegorz Turnau w wywiadzie dla Onet. Kultura. Jego największe przeboje, m.in. „Cichosza”, „Wiem”, „Na plażach Zanzibaru” czy „Naprawdę nie dzieje się nic” i wiele innych  usłyszymy podczas koncertu 9 listopada.

Grzegorz Turnau zadebiutował jako licealista, a utworem „Znów wędrujemy” zwyciężył na Festiwalu Piosenki Studenckiej w 1984 roku. Zaproszony do Piwnicy pod Baranami przez Piotra Skrzyneckiego, współpracował z tą wyjątkową grupą artystów w Krakowie przez 13 lat. Do dziś nagrał 16 albumów solowych. Choć sam nie lubi określenia piosenka poetycka (woli ją nazywać „baśniową”), specjalizuje się w kompozycjach do wierszy znanych poetów, m.in. Ewy Lipskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Kamila Baczyńskiego, Michała Zabłockiego, a nawet E. E. Cummingsa.  Na dwóch płytach, „odświeżył” utwory Marka Grechuty i  piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory z Kabaretu Starszych Panów. Na ostatnim studyjnym krążku „Bedford School” Turnau śpiewa po angielsku.

Uwielbia koncerty i spotkania z publicznością. Współpracuje z wybitnymi artystami, np.  Dorotą Miśkiewicz, Agą Zaryan, Sebastianem Karpielem-Bułecką, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Sikorowskim, Stanisławem Soyką. Turnau komponuje także muzykę filmową i teatralną, od wielu lat współpracując z reżyserem Jarosławem Kilianem, a od 2016 roku pełniąc także funkcję kierownika muzycznego warszawskiego Teatru Lalka.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki. Jest też honorowym obywatelem miasta Inowrocław, w którym przz wieele lat organizował Inowrocławską Noc Solannową.

 

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.

Certyfikat