ScrollToTop

Jerzy Trela - Wielkie Monologi

26
Październik, 2019
Godz. 18:00

 

Mała Scena KCK

KIELECKIE CENTRUM KULTURY ZAPRASZA

JERZY TRELA
WIELKIE MONOLOGI

26 PAŹDZIERNIKA – 18:00
MAŁA SCENA KCK

Wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich wielbicieli sztuki teatralnej, poezji i muzyki!
Jerzy Trela, wybitny aktor i znakomity interpretator poezji przedstawia najsłynniejsze monologi literatury!
Artysta wciela się w słynnych bohaterów i jest to swego rodzaju aktorski „portret wielokrotny”, na który składają się między innymi monologi z „Dziadów” i „Wyzwolenia”,    a także nieprzemijająco piękne teksty Norwida. W tle rozbrzmiewa zaś muzyka Chopina…

W repertuarze:

IDĘ Z DALEKA…
„Wyzwolenie” St. Wyspiańskiego

PAMIĘTAM, NIEGDYŚ WCHODZIŁEM…
„Wyzwolenie” St. Wyspiańskiego

ZNAŁEM GO, BĘDĄC DZIECKIEM…
„Dziady” A. Mickiewicza

NO, JA WINIEN TEJ ŚMIERCI…
„Sędziowie” St. Wyspiańskiego

FORTEPIAN SZOPENA
Cyprian Kamil Norwid

WIELKA IMPROWIZACJA
„Dziady” A. Mickiewicza

CHCĘ ŻEBY W LETNI DZIEŃ
„Wyzwolenie” St. Wyspiańskiego

 

Po spektaklu zapraszamy wszystkich obecnych na spotkanie z Aktorem!

 

Bilety: 40 zł

JERZY TRELA.

 

Aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (1969), profesor, a w latach 1984-1990 także rektor tej uczelni. Jeszcze w czasie studiów aktorskich związał się z Teatrem STU, gdzie zagrał rolę Popryszczyna w Pamiętniku wariata według Mikołaja Gogola (przedstawienie to zdobyło pierwszą nagrodę na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Erlangen w RFN w 1966 roku). Po skończeniu uczelni otrzymał angaż w krakowskim Teatrze Rozmaitości (dzisiejszej Bagateli), a w 1970 został członkiem zespołu Starego Teatru w Krakowie, z którym był związany do 2013 roku.

„Moim szczęściem była różnorodność. W teatrze najintensywniej pracowałem ze Swinarskim, najdłużej z Jarockim, przełomowe były także spotkania z Grzegorzewskim, z Lupą, Wajdą, w Teatrze Telewizji przez wiele lat pracowałem z Kutzem. Oni mnie kształtowali”. (Znam ten zapach. Rozmowa z J. Trelą, „Teatr” 2012, nr 4). W ciągu ponad 50-letniej kariery artystycznej aktor stworzył wiele wybitnych kreacji, które zapisały się w historii polskiego teatru. Zagrał w głośnych realizacjach sztuk Witkacego, Gombrowicza i Mrożka, m.in.: Szewcach (1971), Matce (1972), Portrecie (1988), Ślubie (1991) w reżyserii Jerzego Jarockiego. Legendarne stały się jego role w przedstawieniach Konrada Swinarskiego – Dziady (1973) i Wyzwolenie (1974).

Jerzy Trela współpracował z Andrzejem Wajdą przy jego teatralnych inscenizacjach, m.in. Z biegiem lat, z biegiem dni… (1978), Hamlet (1981), Dybuk (1988). Ważnym w biografii artystycznej aktora było spotkanie z Jerzym Grzegorzewskim i role w inscenizacjach dramatów Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie: Sędziowie (1999) i Wesele (2000). W 2002 roku zagrał w przedstawieniu Morze i zwierciadło, jednym z ostatnich dzieł teatralnych Grzegorzewskiego. Artysta współpracował także z Krystianem Lupą, zagrał w Powrocie Odysa (1981) i Lunatykach II (1998). Jego ostatnie role na deskach Starego Teatru to Król w Król umiera, czyli ceremonie (2009) w reżyserii Piotra Cieplaka oraz Kalmita w Chłopcach (2012) wyreżyserowanych przez Adama Nalepę.

Jerzy Trela zagrał także w ponad 200 realizacjach telewizyjnych i filmowych (w tym spektaklach Teatru TV). Najnowsze role filmowe artysty to Szymon Skiba w Idzie (2013, reż. Paweł Pawlikowski) oraz Leon Wilczur Ziarnie prawdy (2015, reż. Borys Lankosz).

Aktor jest laureatem wielu nagród teatralnych, filmowych, telewizyjnych. Otrzymał m.in. honorowy tytuł „Zasłużonego dla kultury narodowej” (1989), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie teatru oraz Gloria Artis (2005); w 2011 roku został uhonorowany przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.