ScrollToTop

Koncerty Muzyki Organowej i Sakralnej

21
Wrzesień, 2019
Godz. 19:00

 

Plenery i inne lokalizacje

Koncerty Muzyki Organowej i Sakralnej

Zapraszamy na wyjątkowe koncerty muzyki organowej i sakralnej podczas których usłyszymy naczelnego organistę księstwa Monako, Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną pod Dyrekcją Agnieszki Kreiner oraz Pawła Wróbla – polskiego organistę, pedagoga. Koncerty odbędą się w Bazylice Katedralnej i kościele p.w. Św. Wojciecha – miejscach, gdzie można całkowicie wyciszyć swoje codzienne myśli i odpłynąć z dźwiękami niepowtarzalnej muzyki.  

Wszystkie koncerty w ramach wydarzenia są bezpłatne.

 

Harmonogram wydarzeń:

13.09.2019 godz. 19:00 koncert organowy Silvano Rodiego (Monako) Bazylika Katedralna

17.09.2019 godz. 19:00 koncert ,,Różaniec Sybiracki” kościół p.w. Św. Wojciecha

21.09.2019 godz. 19:00 koncert organowy Pawła Wróbla Bazylika Katedralna

 

13 września (piątek) – godz. 19:00

Bazylika Katedralna w Kielcach

Koncert organowy Silvano Rodiego – Naczelnego Organisty Księstwa Monako

Silvano Rodi – urodził się w 1961 r. w Ventimiglii (Włochy). Ukończył klasę fortepianu pod kierunkiem Franco Mola oraz studia organowe i kompozytorskie w Konserwatorium Paganiniego w Genui (Attilio Baronti, Alda Bellasich-Ghersi). W 1986 r. otrzymał nagrodę  “Premier Prix d’Orgue“ przyznanej przez konserwatorium “Pierre Cochereau” w Nicei za interpretacje francuskiej muzyki barokowej (Renè Saorgin). Studiował także pod okiem wybitnych pedagogów w Cremonie, Pistoi i Tortonie (Luigi Ferdinando Tagliavini, Daniel Roth, Gaston Litaize, Louis Gonzales Uriol).

Jest naczelnym organistą Księstwa Monako, organistą w Katedrze w Imperii i Dyrektorem Komisji do Spraw Ochrony i Restaurowania Zabytkowych Organów w diecezji Ventimiglia – Sanremo (Włochy).

Od 1992 r. jest dyrektorem i wykładowcą Instytutu Muzyki Sakralnej w Imperii i “Conservatoire Departemental de Musique des Alpes-Maritimes “ de Nice (Francja).

 

Program

Girolamo FRESCOBALDI (1583 – 1643)
Toccata prima (dal II libro di Toccate, 1637)

Alessandro MARCELLO (1673 – 1747)
Adagio dal Concerto per oboe in re minore
(trascrizione per organo di A. Esposito)

Antonio VIVALDI  (1678 – 1741)
Concerto in si minore LV 133 appropriato all’organo da J.G. Walther
allegro, adagio, allegro

Niccolò MORETTI (1764 – 1821)
Sonata VIII ad uso sinfonia

Felice MORETTI (Padre Davide da Bergamo, 1791 – 1863)
Elevazione in rerecitativo, andante, allegro molto

Marco Enrico BOSSI (1861 – 1925)

  • Chant du soir op. 104 n.2
  • Entrée Pontificale op.104 n.1

Ottorino RESPIGHI (1879 – 1936)

Aria
(da suite in sol minore per archi e organo, trascr. di I. Fuser)

Antonio ASCENSO (Ventimiglia, 1850 – 1938)
Concento festivo

Alessandro ESPOSITO (1913 – 1981)
Variazioni su Ave Maria di Fatima

 

 17 września (wtorek) – godz. 19:00
Kościół Św. Wojciecha w Kielcach

Koncert poświęcony Zesłańcom
Różaniec Sybiracki
Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna
pod dyrekcją Agnieszki Kreiner

Soliści:
Barbara Giewont– śpiew; Solistka Teatru Roma w Warszawie
Jacek Ozimkowski – bas; Solista Opery Krakowskiej
Krzysztof Najbor – słowo; Aktor Teatru Witkacego

W programie koncertu między innymi kompozycje: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Antonina Dvoraka. Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna to jedyna orkiestra w Polsce, która może być jednocześnie ludową kapelą góralską. Powstała w Zakopanem w roku 2004, założona przez Agnieszkę Kreiner i grupę muzyków – entuzjastów. Tworzą ją profesjonalni artyści muzycy mieszkający i działający na Podhalu. W podstawowym składzie zespołu grają instrumenty smyczkowe oraz flet i klarnet. W szerokim repertuarze zespołu znajdują się zarówno dzieła muzyki klasycznej, jak i utwory popularne. Misją zespołu jest przede wszystkim popularyzowanie muzyki inspirowanej górami i folklorem góralskim, zwłaszcza kompozytorów związanych z Tatrami                i Podhalem.

Koncert zorganizowany będzie w ramach Światowego Dnia Sybiraka.

21 września (sobota) – godz. 19:00
Bazylika Katedralna w Kielcach

Koncert Organowy Pawła Wróbla – Dyrektora Artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kielcach.

Paweł Wróbel – polski organista i pedagog. Studiował pod kierunkiem prof. Andrzeja Chorosińskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Jona Laukvika w Hochschule für Musik w Stuttgarcie (Niemcy) oraz prof. Gunthera Rosta w Universität für Musik w Grazu (Austria).
Jego autorskie transkrypcje organowe ,,Funérailles” S. 173/7 (2010), ,,Walca zapomnianego” nr 1 S. 215 (2017), ,,Sonaty fortepianowej h-moll” S. 178 (2019) F. Liszta oraz ,,Après un rêve” (2018) G. Fauré i ,,Tańca wieszczki cukrowej” (2018) z baletu ,,Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego zostały wydane w wydawnictwie Polihymnia w Lublinie.

Artysta posiada w swym repertuarze komplet dzieł organowych J. Brahmsa, N. Bruhnsa, C. Francka, R. Schumanna oraz wszystkie sonaty organowe A.G. Rittera. Artysta w ramach swej działalności koncertowej występował w Anglii, Danii, Austrii, Słowacji, Czechach, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych oraz Polsce, jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia organistów American Guild of Organists w Nowym Jorku. Wykładowca w Diecezjalnym Studium Organistowskim oraz Zespole Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, a w latach 2012-2017 w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicz w Poznaniu.

Paweł Wróbel pełni funkcję dyrektora artystycznego nad Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Katedralnej w Kielcach oraz Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Św. Krzyżu (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich.

Program koncertu:
D. Buxtehude (1637-1707)
Passacaglia d-moll BuxWV 161

J.S. Bach (1685-1750)
Fantazja G-dur BWV 572

A.G. Ritter (1811-1885)
II Sonata e-moll op. 19

C. Franck (1822-1890)
III Chorał a-moll

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.