ScrollToTop

Scena autorska STUDIO: BIDA Z NENDZOM BEZ SWIOT PENDZOM

08
Marzec, 2019

 

Scena Kameralna KCK

Scena Autorska STUDIO
08.03.2019r
Godz. 19:00

UWAGA, NADCIĄGA ŚWIĘTOKRZYSKA BABA!

BIDA Z NENDZOM BEZ SWIOT PENDZOM
ŚWIAT WG GÓRALI ŚWIĘTOKRZYSKICH

„To będzie podróż sentymentalna do krainy, której już nie ma, a tylko jej strzępy przetrwały gdzieś tam w skansenach kół wiejskich gospodyń. Ta kraina nazywa się świętokrzyską gwarą, czy też według współczesnej nomenklatury – świętokrzyskim dialektem. Trzebiony latami ustąpił miejsca suchemu i pozbawionemu emocji językowi urzędowemu.
To będzie także ukłon w stronę tych, często anonimowych artystek i artystów, którzy posługiwali się świętokrzyską gwarą i potrafili z niej wykrzesać, czy raczej wyczarować niesamowite
i nieprawdopodobne opowieści o babach, chłopach, diabłach, aniołach i czarownicach tak, że włosy stawały na głowie, a gawiedź rozdziawiała gęby na oścież. Bo znakiem tego języka była i jest finezja, prostota i niewysłowiona szczerość, z dosadnością włącznie.”

W rolę Świętokrzyskiej Baby wciela się w spektaklu brawurowa Magdalena Jarek-Matla, dla której nie będzie to pierwsze spotkanie z gwarą lecz po raz pierwszy nam zaśpiewa i to tytułowy utwór wieczoru, który pełni także rolę hymnu Górali Świętokrzyskich.

Artystce sekundują na scenie Kasia Tercz, Jacek Dziubel, Paweł Piotrowski i Marek Tercz.

Wykonawcy i organizatorzy proponują ponad godzinę inteligentnej, słownej i gwarowej zabawy, która może być trafionym suwenirem Święta Kobiet.

Galeria

 

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.