ScrollToTop

Scena Autorska STUDIO: Misterium wielkopostne

07
Kwiecień, 2020
Godz. 19:00

 

Mała Scena KCK

Szanowni Państwo!
W trosce o zdrowie publiczne i zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego informujemy, że od 12 do 22 marca br. Wszystkie wydarzenia w Kieleckim Centrum Kultury zostają odwołane.
O szczegółach dotyczących poszczególnych imprez (zwrotów pieniędzy czy zmianach terminu) będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej i profilu na Facebooku.

Zwroty środków za bilety zakupione za pośrednictwem internetowego Serwisu Bilety24, nastąpią automatycznie. Zwroty zostaną wykonane tą samą drogą, którą została dokonana płatność, zarówno w przypadku płatności przelewem bankowym, BLIKiem jak i kartą, z zastrzeżeniem terminu zgodnie ze wskazaniem operatora kart płatniczych, do 31 dni.

 

Scena Autorska STUDIO: Misterium wielkopostne
Kieleckie Centrum Kultury
7 kwietnia 2020, godz. 19:00
Mała Scena KCK

SCENA AUTORSKA “STUDIO”
Scenariusz i reżyseria: Marek Tercz

Tradycyjnie, w czasie zbliżonym do WIELKIEGO TYGODNIA Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na MISTERIUM WIELKOPOSTNE – przygotowane przez Scenę Autorską STUDIO. Tym razem będzie to świat, widziany oczyma tytułowej Marii Skalistej.

Mówi reżyser Marek Tercz:
“To misterium powstało z inspiracji ROMANA BRANDSTAETTERA i TADEUSZA KONWICKIEGO. MARIA SKALISTA – to postać wyjęta z poematu Brandstaettera STABATH MATER. PIETA – niemy świadek Męki Pańskiej, lecz także każdej krzywdy, każdej nieprawości, przed i po Chrystusie – aż po współczesność (wojny totalne, Auschwitz, Treblinka, Hiroszima, Archipelag GUŁAG, terroryzm, głód Afryki i biednych zakątków Azji i Ameryki Południowej, interwencje mocarzy wobec słabszych, przemoc, pogarda, śmierć; a po drugiej stronie… potworna BEZRADNOŚĆ BEZBRONNYCH I NIEWINNYCH!)

Z kolei Tadeusz Konwicki mając na myśli kondycję współczesnego świata, sformułował to tak:
“(…) człowiek współczesny, możny i syty, tak zatracił się
w nieprawości i okrucieństwie, że zagubił pierwotny
odruch stawania w obronie: niewinnych, nieśmiałych,
nieprzystosowanych, bezbronnych, głodnych,
skrzywdzonych i cierpiących.
TO JEST NAJWIĘKSZA HAŃBA
(mojego, waszego) POKOLENIA !!!”

Powstaje jeszcze pytanie – kim byłaby dziś MARIA SKALISTA, gdyby historia zbawienia toczyła się na naszych oczach. Być może byłaby cudem ocaloną z pieców Treblinki matką, która w naszym statecznym świecie nigdy się nie odnalazła…, i nie odnajdzie… !
A może byłaby oszalałą po stracie syna emigrantką ze Wschodu, żebraczką, która na wysypisku śmieci węszy za odpadkami jedzenia.
Tak to sobie wyobraziłem… .
Tak też będzie w tym misterium.”

Marek Tercz

W misterium występują m.in.: Magdalena Jarek-Matla w tytułowej roli Marii Skalistej, a także Anna Janicka, Kasia Tercz, Jacek Dziubel oraz Paweł Piotrowski.

 

 

Galeria

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.