ScrollToTop

Scena Autorska STUDIO: BIDA Z NENDZOM BEZ ŚWIOT PENDZOM” czyli Świat według Górali Świętokrzyskich

22
Luty, 2020
Godz. 18:00

 

Mała Scena KCK

Scena Autorska STUDIO: BIDA Z NENDZOM BEZ ŚWIOT PENDZOM”
czyli Świat według Górali Świętokrzyskich

22 lutego 2020, godz. 18:00
Mała Scena KCK
Bilety: 10 PLN

 

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza w dniu 22 lutego 2020 o godz. 18:00 na spektakl pt.: „BIDA Z NENDZOM BEZ ŚWIOT PENDZOM” czyli Świat według Górali Świętokrzyskich przygotowany przez Scenę Autorską STUDIO.

Mówi reżyser Marek Tercz:

To będzie podróż sentymentalna do krainy, której już nie ma, a tylko jej strzępy przetrwały gdzieś tam w skansenach kół wiejskich gospodyń. Ta kraina nazywa się świętokrzyską gwarą, czy też według współczesnej nomenklatury – świętokrzyskim dialektem. Trzebiony latami ustąpił miejsca suchemu i pozbawionemu emocji językowi urzędowemu.
To będzie także ukłon w stronę tych, często anonimowych artystek i artystów, którzy posługiwali się świętokrzyską gwarą i potrafili z niej wykrzesać, czy raczej wyczarować niesamowite i nieprawdopodobne opowieści o babach, chłopach, diabłach, aniołach i czarownicach tak, że włosy stawały na głowie, a gawiedź rozdziawiała gęby na oścież.” Bo znakiem tego języka była i jest finezja, prostota i niewysłowiona szczerość, z dosadnością włącznie.

W rolę Świętokrzyskiej Baby wciela się w spektaklu brawurowa Magdalena Jarek-Matla, dla której nie będzie to pierwsze spotkanie z gwarą lecz po raz pierwszy nam zaśpiewa i to tytułowy utwór wieczoru, który pełni także rolę hymnu Górali Świętokrzyskich.

Artystce sekundują na scenie Kasia Tercz, Jacek Dziubel, Paweł Piotrowski i Marek Tercz.

 

Galeria

Magdalena Jarek-Matla

Magdalena Jarek-Matla

Magdalena Jarek-Matla

Magdalena Jarek-Matla

Magdalena Jarek-Matla

Magdalena Jarek-Matla

Magdalena Jarek-Matla

Magdalena Jarek-Matla

Magdalena Jarek-Matla

Magdalena Jarek-Matla

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.

Certyfikat