ScrollToTop

Michał Zabłocki – Wiersze Na Murach

28
Luty, 2020
Godz. 18:00

 

Mała Scena KCK

Michał Zabłocki w Kielcach – Rewolucjonista mówi wierszem

Ogłosił poetycką rewolucję, od wielu lat co wieczór wyświetla wiersze na murze, a jego tekst „Naprawdę nie dzieje się nic” czy „Cichosza”  zna każdy wielbiciel Grzegorza Turnaua. Poeta, autor testów piosenek, scenarzysta i reżyser Michał Zabłocki opowie o swojej twórczości podczas pierwszego spotkania z cyklu „Rzecz(nie)pospolita poetów”. Spotkanie na Małe Scenie KCK zatytuowane „Poezja na murach” rozpocznie się 28 lutego o godz. 18.

Michał Zabłocki znany jest głównie… z tekstów piosenek krakowskich artystów z Piwnicy pod Baranami. Poza Turnauem jego teksty śpiewają: Anna Szałapak, Beata Rybotycka, Agnieszka Chrzanowska i Jacek Wójcicki. Prawie 20 lat temu postanowił także zreformować … poezję polską. W Programie Rewolucji Poetyckiej „Multipoezja” Zabłocki liczył na zmianę sposobu postrzegania poezji oraz podniesienie jej rangi we współczesnym cyfrowym świecie. Dlatego stworzył nowe formy wierszy m.in.: chodnikowe, które po każdej zimie pojawiają się na ulicach Krakowa, poezję na murze – nieprzerwanie – od roku 2006 wyświetlaną na ul. Brackiej – oraz multipoezję, tworzoną  wspólnie z użytkownikami internetu. Kilka lat później stworzył  także nadal istniejący i popularny serwis  Emultipoetry.eu, przeznaczonych dla wielbicieli, twórców poezji. 

Sława, jaką zawdzięczał piosenkom i rewolucji, przełożyła się także na popularność jego „typowej” twórczości.  Jest autorem kilkunastu tomików poezji, także tej tworzonej z internautami.  Jego wiersze – jak czytamy na stronie Culture.pl – dorastały razem z nim. Pisze także piosenki do spektakli teatralnych. Zabłocki napisał wiersze dla swojej mamy, wybitnej aktorki Alinie Janowskiej. Jest także cenionym autorem teledysków, m.in. do piosenki „Cichosza” Grzegorza Turnaua (nominacja do nagrody Fryderyk 1994).

Spotkanie w ramach cyklu Rzecz(nie)pospolita poetów”, zatytułowane „Poezja na murze” poprowadzi poeta, aktor i reżyser Szczęsny Wroński, a wiersze Zabłockiego recytować będzie Barbara Wrońska. Usłyszymy je także w wersji muzycznej: grającego na gitarze i śpiewającego Michała Zapały.

Bilety na spotkanie kosztują 10 zł.

 

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.