ScrollToTop

Teatr Zbożowy: Mątwa

03
Lipiec, 2020
Godz. 19:00

 

Mała Scena KCK Zewnętrzne imprezy

”Mątwa” w Teatrze Zbożowym

Teatr Zbożowy prowadzony przez Fundację Studio TM zaprasza na spektakl pt: „Mątwa” wg. S.I. Witkiewicza   w Kieleckim Centrum Kultury  na Małej Scenie.  Z powodu wymogów sanitarnych ilość miejsc na widowni jest ograniczona. Każdego Widza przy wejściu obowiązuje  dezynfekcja rąk,  maseczki jednorazowe i rękawiczki oraz podpisanie oświadczenia o stanie zdrowia. Podczas spektaklu obowiązuje zachowanie odpowiedniej odległości między Widzami.    Zapraszamy w czwartek- 2 lipca 2020 r. o godzinie 18:00 na Otwartą Próbę Generalną / obowiązują bezpłatne wejściówki / oraz  w piątek 3 lipca 2020 r o godzinie 19:00 na spektakl Premierowy. Na obydwa spektakle obowiązują zaproszenia i wejściówki, które można odebrać w siedzibie Fundacji Studio TM – Baza Zbożowa, ul. Zbożowa 4  

Akcja „Mątwy” jest wpleciona w pokaz mody artysty, filozofa, projektanta – Pawła Bezdeki cierpiącego na twórcze wypalenie. Najważniejsze  u Witkacego jest pytanie o miejsce jednostki w społeczeństwie przyszłości . Groteska, absurd, dywagacje na temat kwestii społecznych i egzystencjalnych sprzyjają swobodzie wyrazu artystycznego. 

Czy tytułową Mątwą jest Ella, narzeczona artysty , która osacza go swą naiwną  czułością, miłością, oddaniem, uwielbieniem? A może Hyrkan-dawny kolega szkolny Bezdeki, który propaguje mętne wizje hyrkaniczności czyli „absolutyzmu życiowego” w stworzonym przez siebie państwie. Może cała rzeczywistość, w której przebywają bohaterowie żywi i przybyli z zaświatów ma „mątwiczny charakter”? 

„Mątwa” jest opowieścią o tworzeniu sztucznego życia i poszukiwaniem dziwności istnienia .

Religia porządkuje wszelkie uczucia, filozofia – pojęcia . Sztuka natomiast w zespole barw, muzyki, ruchów, znaczeń pozwala posmakować Tajemnicy Istnienia. Zapraszamy do obejrzenia spektaklu.

„Mątwa” – wg. S.I.Witkiewicza
Adaptacja i Reżyseria – Dorota Anyż
Scenografia – Mamert Tomczyk
Muzyka – Bogusław Polak
Choreografia i ruch sceniczny – Antoni Anyż

Obsada:
Paweł Bezdeka – Jakub Woźniak
Posąg  – Aleksandra Kabała
Ella – Karolina Saługa
Juliusz II – Julia Salacha
Hyrkan IV – Andrzej Tusień

Spektakl „Mątwa” wg. S.I.Witkiewicza zrealizowano w ramach projektu „Teatr Zbożowy” współfinansowanego przez Prezydenta Miasta Kielce oraz z projektu „Zakład Doskonalenia Aktorskiego”  – w ramach  projektu „Świętokrzyski Fundusz Lokalny ” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Regionalnym Operatorem Projektu jest: Fundacja Imienia Stefana Artwińskiego.”. 

Spektakl prezentowany  jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Kielce 2020 z projektu „Teatr po Szkole”.

 

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.