ScrollToTop

Warsztaty integracyjne "Nie bądź głuchy na kulturę"

06
sierpień, 2021
Godz. 09:30

 

Kieleckie Centrum Kultury

Projekt “Nie bądź głuchy na kulturę” polega na zorganizowaniu cyklu warsztatów integracyjnych dla grupy dzieci niesłyszących bądź niedosłyszących oraz dzieci bez wady słuchu. Warsztaty odbędą się w wakacje dla grupy 20 dzieci (wieku od 7-15 lat) w równym podziale: 10 dzieci z niepełnosprawnością słuchu i 10 dzieci słyszących (łącznie 20 osobowa grupa dzieci).  Projekt będziemy realizować od 26 lipca – 06 sierpnia (za wyjątkiem soboty i niedzieli). Planujemy z dzieciakami spotykać się codziennie w godz. od 9:00-13:00 w trakcie przerwy między zajęciami zapewnimy poczęstunek.  Wsparciem podczas każdych zajęć będzie zatrudniony tłumacz języka migowego oraz pedagog.

 

W ramach projektu zaplanowano następujące zajęcia warsztatowe:

  1. Warsztaty integracyjne oraz warsztaty poznawania sceny i zakamarków Kieleckiego Centrum Kultury, a także edukacji kulturalnej. Podczas tych warsztatów pobudzimy zmysł dotyku, a także ciekawość, wyobraźnie, sprawdzimy orientację w terenie i wytężymy umysły do poruszania się w nowym, nieznanym terenie (pod okiem pedagoga pracującego z dziećmi niesłyszącymi oraz tłumaczem PJM). Podczas tych warsztatów dzieci będą mogły poznać ciekawe zagadnienia typu: scena obrotowa, kurtyna, sztankiety, panele akustyczne itp. Olbrzymi budynek KCK z jedną z największych scen w tym rejonie budzi ciekawość wielu ludzi bez względu na wiek. Taki spacer zapewni niecodzienną możliwość zobaczenia sceny z innej strony. Podczas tych zajęć za pomocą zakupionych materiałów warsztatowych odbędą się ciekawe i interesujące zabawy na scenie i rebusy związane ze sceną. Na zajęciach dzieci poznają podwarstwy języka migowego oraz opracowane zostaną gesty wspólnego porozumiewania się w grupie.

  2. Warsztaty muzyczne. Osoby niesłyszące także mogą „słuchać” muzyki, jednak robią to w zupełnie inny sposób niż osoby słyszące. Głusi odbierają muzykę poprzez czucie niesłyszalnej muzyki, czyli poza słuchowe „słyszenie” dźwięków. Oznacza to, że doświadczają jej poprzez fale dźwiękowe i wibracje, które odczuwa ich ciało, używają go, jako przewodnika wibracji. Osoby słyszące także mogą się czegoś nauczyć od głuchych i odczuwać muzykę w całości, nie polegając tylko na własnym słuchu. Dlatego na zajęciach uczestnicy skupią się na wibracjach, drganiach muzyki bo wtedy dopiero prawdziwie odczują jej głębię.

  3. Warsztaty plastyczne i rękodzieła. Podczas tych zajęć pobudzimy zmysł dotyku…. Dzieci będą tworzyć ciekawe dzieła m.in. z masy plastycznej, poznają interesujące techniki plastyczne pobudzające zmysł dotyku…. Podczas zajęć postaramy się również przełożyć muzykę na plastykę tj. dzieci postarają się plastycznie wyrazić utwór muzyczny nawiązujący do tematu przewodniego zajęć. Zakupione materiały warsztatowe pomogą ciekawie poprowadzić zajęcia. A wszystko po to aby stworzyć przepiękne dzieła, które będzie można później zobaczyć na scenie. Dzieci wspólnie stworzą scenografię do finałowego przedstawienia oraz rekwizyty.

  4. Warsztaty pantomimy z wykorzystaniem elementów języka migowego. W ramach zajęć dzieci niesłyszące będą uczyły dzieci słyszące porozumiewać się w ich języku. Jak można wyrazić emocje za pomocą migów, ruchu ciała? Poznawanie świata głuchych. Jak ukazać emocje, codzienne sytuacje bez słów? Jak sprawić, by widzowie je zobaczyli i zrozumieli? Tego wszystkiego dzieci nauczą się podczas tych zajęć.

  5. Warsztaty teatralne – dzieci uczestniczące w warsztatach będą uczyli się krótkiego przedstawienia, które zostanie zaprezentowane podczas wielkiego finału projektu. Uczestnicy poznają pracę aktora i będą mogli wcielić się w odpowiednie role sceniczne.

  6.  Warsztaty taneczne i ruchu scenicznego – warsztaty przeprowadzi pedagog taneczny. Uczestnicy poznają co to jest ruch sceniczny i jak można tańczyć nie słysząc muzyki. Nauczą się kroków tanecznych, a także ruchów na scenie do przygotowanego przedstawienia scenicznego.

  7.  Otwarte warsztaty teatralno -filmowe ze spektaklem on line – chcemy, aby te warsztaty były otwarte (integracyjne) dla chętnych oraz dla rodzin uczestników warsztatów. Podczas tych warsztatów na Małej Scenie KCK zostanie wyświetlony spektakl – prezentacja spektaklu “Jeden gest” Wojtka Ziemilskiego z Nowego Teatru w Warszawie. To spektakl o porozumiewaniu się ze światem – światem słyszących i światem innych Głuchych.

  8. Wielki finał projektu. Finał będzie miał formę otwartą, zostaną zaproszeni goście, rodziny uczestników oraz mieszkańcy miasta Kielce i województwa świętokrzyskiego. Podczas finału zostanie zaprezentowane „przedstawienie” – czyli wszystko to czego dzieci się nauczy podczas wszystkich zajęć w ramach projektu, tło będzie stanowić przygotowana przez dzieci scenografa. Podczas finału będzie tłumacz PJM, który będzie tłumaczył dla osób niesłyszących. Przedstawienie zostanie nagrane, stworzone zostanie do niego audiodeskrypcja, aby było dostępne również dla osób niewidomych i udostępnione w sieci.

 

Zgłoszenia udziału w warsztatach należy dokonać pocztą elektroniczną paulina.picheta@kck.com.pl, telefonicznie 41 344-90-54 lub złożyć osobiście u Organizatora. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

          

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.

Certyfikat