ScrollToTop

Wernisaż: Dyplom 2020 Wystawa Kieleckiego „Plastyka”

03
Kwiecień, 2020
Godz. 18:00

 

Galeria Winda

3 Kwietnia 2020 o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż Dyplom 2020 Kieleckiego „Plastyka”.


Wystawa Dyplom 2020 prezentuje prace uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, wykonane na takich specjalizacjach jak: Tradycyjne Techniki Malarskie i Pozłotnicze, Tkanina Artystyczna, Ceramika Artystyczna, Techniki rzeźbiarskie i Techniki Druku Artystycznego.

W pracowni Tradycyjnych Technik Malarskich i Pozłotniczych uczniowie wykonali kopie dzieł mistrzów, między innymi wg obrazów Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Johannesa Vermeera van Delf. Na wystawie można też zobaczyć formy użytkowe: zegar konsolowy i szkatułkę ze szczotką, dekorowane tradycyjnymi technikami złotniczymi – rytem, złoceniem oraz inkrustacją z macicy perłowej i kamienia księżycowego.

Tkaninę Artystyczną reprezentują tkaniny gobelinowe, wykonywane na ramach  i tkaniny nicielnicowe, wykonywane na specjalistycznych krosnach. W tradycyjnych formach uczennice zastosowały oryginalne abstrakcyjne kompozycje i eksperymentalne sploty z różnorodnych materiałów. Tradycyjny warsztat z zagadnieniem tkaniny unikatowej łączy praca przestrzenna, inspirowana motywami roślinnymi.

Pracownia Ceramiki Artystycznej pokazuje w formy użytkowe. Są to dwa zestawy do herbaty, toczone na kole, o odmiennej inspiracji: naturą oraz stylem Bauhaus. Ponadto można zobaczyć monumentalne formy przestrzenne o charakterze form naczyniowych, konstruowane z płatów gliny.

Różne materiały i style prezentują także prace z pracowni Technik Rzeźbiarskich.  W ramach pracy dyplomowej powstała gipsowa głowa generała Kazimierza Sosnkowskiego,  o charakterze pomnikowym. Inną pracą są abstrakcyjne formy przestrzenne zakomponowane w marmurze. Dwie prace podejmują temat animalistyczny: byk łączący formę wykonaną  za pomocą cięcia dłutem z odlewem w partii rogów, oraz wykonane z gliny rodzajowo ujęte kury.

Pracownię Technik Druku Artystycznego reprezentują prace wykonane w technice linorytu. Inspiracje uczniów były zindywidualizowane. Są to żywioły, kalendarz chiński, ale też twórczość wybitnych artystów – Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Gielniaka, uważanego za najważniejszego polskiego grafika XX w.

Jak co roku pracom dyplomowym ze specjalności towarzyszą prace wykonane w ramach przedmiotu Rysunek i Malarstwo. Są to malarskie kompozycje martwej natury lub ujęcia pejzażu oraz rysunkowe studia postaci.

Wystawa potrwa do końca kwietnia 2020 r.

 

źródło: galeriawinda.pl

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.