ScrollToTop

Wystawa Dyplom 2021

12
wrzesień, 2021
Godz. 18:00

 

Galeria Winda

Wystawa Dyplom 2021 z uwagi na pandemię prezentowana będzie dopiero od 10 września b.r. Prace dyplomowe uczniów kończących szkołę w  Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, powstawały w przeciągu roku szkolnego 2020/2021. Tegoroczna wystawa prezentuje wszystkie specjalizacje nauczane w szkole: Ceramika Artystyczna, Meblarstwo Artystyczne, Techniki Druku Artystycznego, Techniki rzeźbiarskie, Tkanina Artystyczna i Tradycyjne Techniki Malarskie i Pozłotnicze. Dominują projekty autorskie i inspiracje naturą. Zauważalny jest wpływ sztuki i kultury Hiszpanii, wynikający z realizacji projektów edukacyjnych w tym kraju.

Pracownia Ceramiki Artystycznej prezentuje bardzo różnorodne formy i techniki. Na wystawie można zobaczyć, wpisujące się w tematykę ekologiczną, poidełka dla ptaków, osadzone w formach inspirowanych kamieniami o fakturze odciskanej ze skał mineralnych.  Naturą inspirowane są formy ogrodowe, czy nadnaturalnej wielkości ceramiczne rzeźby – żuki, wykonane techniką „raku”. Skala ma znaczenie w zestawie form użytkowych, rodem z „Alicji z krainy czarów”, gdzie przy monumentalnej filiżance czy dzbanku oglądający może poczuć się jak wewnątrz opowieści. W ramach pracowni ceramiki została też wykorzystana najnowsza technologia. Zestaw naczyń do wspólnego degustowania został wykonany przy użyciu drukarki ceramicznej, wykonującej wg projektu wydruk 3D z masy lejnej, masy porcelanowej i z gliny.  Zaczerpniętą z Hiszpanii techniką „cuerdaseca”, polegającą na uzupełnianiu szkliwem tzw. „suchego konturu”, dekorowane są inne, geometryczne formy użytkowe.

W pracowni Meblarstwa Artystycznego grupa uczniów wykonała zestaw mebli: stolik i krzesła, inspirowany stylem secesyjnym. Drewno bukowe wykończone połyskującym lakierem w połączeniu z delikatną, płynną linią tworzy eleganckie formy użytkowo – dekoracyjne.

Pracownię TechnikDruku Artystycznego reprezentują prace wykonane w technice linorytu, w tym linorytu barwnego. Wśród kompozycji dominują abstrakcyjne, organiczne układy. Są też wydruki użytkowe, na poszewkach poduch, przetwarzające temat snu, zaczerpnięty z dzieł malarskich.

Prace z pracowni Technik Rzeźbiarskich dają możliwość konfrontacji z różnymi materiałami rzeźbiarskimi. Uczniowie pracowali w wapieniu, drewnie, materiale ceramicznym i brązie. Formy, tak jak na innych specjalizacjach, oscylują między abstrakcją organiczną a naturą (np. studium dłoni przywodzący na myśl prace Augusta Rodina).

Tkaninę Artystyczną reprezentują tkaniny gobelinowe, wykonywane w tradycyjny sposób na ramach. W kompozycjach występują różne tematy np. przedstawienie tancerki Flamenco, motyw dekoracyjnego hiszpańskiej chusty, czy pejzaż miasta.

W pracowni Tradycyjnych Technik Malarskich i Pozłotniczych uczniowie, jak co roku, wykonali kopie dzieł mistrzów, w technice malarstwa olejnego lub akwareli. Powstały też dekoracyjne formy użytkowe, zdobione poznana w Hiszpanii techniką emalii. Uwagę zwraca złocony parawan z malowanymi ptakami oraz laleczka japońska, wykonana z drewna lipowego,zdobiona biżuterią i jedwabnym kimono.

Pracom dyplomowym ze specjalności towarzyszą prace wykonane w ramach przedmiotu Rysunek i Malarstwo.Dominują malarskie kompozycje martwej natury, pejzaże oraz kolorystyczne studia postaci.

Powrót

Zobacz wszystkie

Najbliższe wydarzenia

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wszelkich informacji nt. imprezy zewnętrznej udziela jej organizator - forma kontaktu podawana jest na biletach i plakatach. Informacja o imprezie jest publikowana na naszej stronie tylko w przypadku przekazania nam przez organizatora odpowiednich materiałów.

Certyfikat