Data publikacji: 05 XII 2021

Kamil Pacholec, kielczanin, jeden z 12 finalistów XVIII Konkursu Chopinowskiego, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie, którego kolejne edycje odbywają się co pięć lat. Do tegorocznego awansowało aż 87 pianistów z całego świata, w tym m.in. 22 Chińczyków, 16 Polaków, 14 Japończyków, 7 obywateli Korei Południowej i 6 Włochów.

Kamil Pacholec ma dopiero 23 lata. Od 2019 roku jest studentem klasy fortepianu Ewy Pobłockiej na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jego mistrzyni zasiadała także w jury tegorocznego konkursu. Wcześniej 2 lata uczył się w klasie profesora Wojciecha Świtały Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ale wszystko zaczęło się w Kielcach, w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego. Jego pierwszym pedagogiem była pani Małgorzata Kowalska.

Kamil Pacholec jest laureatem nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2020 rok. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat, a już gdy miał 11 lat po raz pierwszy wystąpił  z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Zwycięzca 47. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Katowicach (2016), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Livorno (2018), laureat II nagrody i wielu dodatkowych nagród na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego (2019). Był stypendystą m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów. Od 2016 r. jest objęty opieką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu „Młode Talenty”. W 2018 r. otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Oficjalna strona artysty.

O wizycie Kamila Pacholca w KCK przeczytacie tutaj.

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.