„Nie bądź głuchy na kulturę”

Potrafią zatańczyć, zagrać na pudłach, wykonali własne linoryty, przygotowali scenki pantomimiczne i etiudy teatralne. Uczestnicy projektu „Nie bądź głuchy na kulturę” w Kieleckim Centrum Kultury pracowali dzielnie i wspólnie przez 2 tygodnie wakacji w 2021 roku.

W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku 7-14 lat. W gronie warsztatowiczów były dzieci sprawne i te z niepełnosprawnością słuchu. Te z niepełnosprawnością słuchu w roku szkolnym uczęszczają do Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych z ul. Jagiellońskiej, partnera projektu

Pracują w grupach mieszanych, by lepiej się poznać, zaprzyjaźnić. – Wszelkie uprzedzenia biorą się z  niewiedzy. Dzięki tym dwóm tygodniom spędzonym razem, nasze dzieciaki pozbędą się lęku przed innością – i to największa wartość naszego projektu.

Podczas wszystkich zajęć słuch czy brak słuchu staje się głównym motywem. Okazuje się, że nie słysząc można grać i śpiewać, tańczyć, recytować, a pantomima nie ma już dla nich tajemnic. Wspaniale radziły sobie też z trudnymi zadaniami plastycznymi. A dodatkowo dzięki zajęciom: potrafią zamigać kilka znaków, m.in. „dzień dobry”, „do widzenia”, wymyślili dla siebie znaki migowe, które zastępują ich imiona. Poznali także głuchego od urodzenia aktora Adama Stoyanowa, doskonałego twórcę poezji migowej, którego zapytali m.in. o rolę w spektaklu „Jeden gest” Wojtka Ziemilskiego.

Termin realizacji: lipiec-sierpień 2021

„Sprawa dla przedszkolaka”

Z Tośką i Jaśkiem o ważnych sprawach

Setki maluchów z Kielc i okolic co poniedziałek po śniadaniu zasiadało w swoich przedszkolach przed ekranami. Spotkali się z Tosią i Jasiem, którzy nadawali online na profilu Facebook Kieleckiego Centrum Kultury. Wspólnie rozmawiali o ważnych sprawach: ekologii, pierwszej pomocy czy emocjach.

Projekt „Sprawa dla przedszkolaka”, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu okazał się bardzo ciekawą propozycją i dużym wyzwaniem dla organizatorów.W role Tosi i Jasia w pięciu transmisjach wcielili się znani kieleccy aktorzy: Ewa Lubacz z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” i Wojciech Niemczyk z Teatru im. Stefana Żeromskiego. Tosia jest poukładana i grzeczna, a Jasiek – jak to chłopak – trochę z manierami na bakier

Aktorzy spotkali się z dziećmi pięciokrotnie, dodatkowo w każdej audycji pojawiał się gość – postać z bajki, w którą wcielali się prowadzący. I tak Świnka z Drewnianego Domku opowiadała o dobrych manierach, Pinokio o uczuciach, a pan Hilary o pierwszej pomocy. Aby jeszcze bardziej zaangażować dzieciaki w temat programu, do każdej audycji przygotowano karty pracy, dostępne na stronie internetowej Kieleckiego Centrum Kultury, które pozwalały nauczycielkom w przedszkolu utrwalić zdobytą przez dzieci wiedzę. W karcie ekologicznej dzieci mogły zaprojektować kieszonkowy park i pojemnik na wodę deszczową, tej o dobrych manierach – rysować sztućce przy talerzu i po ubiorze ocenić, gdzie wybierają się dzieci z obrazka.  Przy karcie poświęconej pierwszej pomocy – dorysować wartość apteczki, a tej  o zdrowym stylu życia – namalować siebie podczas zajęć sportowych.

Projekt już się zakończył, ale programy „Sprawy dla przedszkolaka” są nadal dostępne na kanale YouTube Kieleckiego Centrum Kultury. Właśnie trwa uzupełnianie napisów dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Dlatego wszystkie przedszkolne Rakiety, Pszczółki, Orły, Smerfy mogą nadal korzystać z propozycji na uatrakcyjnienie normalnych przedszkolnych zajęć.

Realizacja: maj-czerwiec 2021

„Widzimy się”

Dzieciaki z niepełnosprawnością wzroku oraz w pełni sprawne wzięły udział w projekcie „Widzimy się” dofinansowanym z programu Bardzo Młoda Kultura w roku 2020. Dzieci wspólnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych, kulinarnych, filmowych, muzycznych, które organizowano raz w tygodniu przez 5 sobót..

Zajęcia miały na celu: wzajemne poznanie się dzieci sprawnych i tych z niepełnosprawnościami, rozwijanie nowych umiejętności. Wiele z ćwiczeń  miało na celu pokazanie dzieciom sprawnym, z jakimi problemami borykają się dzieci z niepełnosprawnością wzroku (poruszanie się w ciemności, nauka alfabetu Braille’a, oglądanie filmów z audiodeskrypcją, poznanie opiekuna psa przewodnika).

Dzieci wykonały mozaiki z różnych naturalnych materiałów, nauczyły się piosenki, spróbowały swoich sił jako reporterzy telewizyjni, wspólnie ugotowały kluski śląskie, zrobiły sałatkę i próbowały różnych potraw z zasłoniętymi okami Wspólna integracja podczas pracy warsztatowej sprzyjała rozbudzaniu wzajemnej sympatii i uczyła empatycznego podejścia i niwelowała lęk przez innością.

Termin realizacji: wrzesień 2020.