Data publikacji: 25 X 2023
Grafika. Plakat Salonu Kobiet z Adamem Wajrakiem. Na różowym tle zdjęcie mężczyzny w jasnej czapce bejsbolówce z wąsami i brodą. To Adam Wajrak. Poniżej data: 29 października godz. 17. Galeria Sztuki Współczesnej "Winda" KCK

Gościem tradycyjnych spotkań Salon Kobiet w KCK będzie Adam Wajrak. Dziennikarz, od początku związany z „Gazetą Wyborczą”, i przyrodnik.  Działa na rzecz ochrony przyrody.

To on w 2006 roku zainicjował zbiórkę podpisów w Doliny Rospudy. Sam od ponad 20 lat mieszka w pobliżu Puszczy Białowieskiej, skąd bardzo często publikuje swoje korespondencje. Poza pisaniem – jak często opowiada – – musi się zajmować wraz z żoną Nurią gromadą  osieroconych zwierząt, które do ich domu znoszą czytelnicy. Wspólnie wychowali już sowy, bociany, jaskółki, kruki, jerzyki, jeże, kuny oraz wydrę i nietoperza.

Dziwi się dziennikarzom, że zajmują się ludźmi, bo on uważa, że zwierzęta są dużo bardziej interesujące. Nie boi się dzików, wilków czy niedźwiedzi, uważa, że dużo  groźniejsza jest osa w puszcze po słodkim napoju lub komar przenoszący malarię. Jest zdania, że Polacy są bardzo ekologicznym narodem i to na miłości do przyrody powinniśmy konstruować nasz patriotyzm. Widzi konieczność systemowych rozwiązań, by ocalić naszą planetę. Jego zdaniem nie chodzi jedynie o edukację ludzi. Co z tego, że segregujemy śmieci, jeśli w kolejnych minutach wielkie koncerny dorzucają następne tony plastikowych, szkodliwych opakowań?

Był uczestnikiem wypraw polarnych na Spitsbergen i Grenlandię. W 2005 został uznany przez magazyn „Time” „Bohaterem Europy”. Za działania na rzecz ocalenia Doliny Rospudy otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego, a przez brukselski dziennik „Europen Voice” został uznany za jedną 50 osób, które wywarły największy wpływ na Europę w 2007 roku.

Wajrak autorem wielu książek dla dzieci, m.in. .”Zwierzaki Wajraka”, dzięki której nigdy nie pomylicie gawrona z wroną i przestaniecie wierzyć, że nietoperze wkręcają się we włosy. Napisał także „Przewodnik prawdziwych tropicieli”.  W książce „Wilki” opisał swój kontakt z tymi zwierzętami. Opisał także wszystkie okropne rzeczy, jakie ludzie – kłusownicy – potrafią wilkom robi.  Jest także autorem książki dla dzieci zatytułowanej „Lolek” o kudłatym stworzeniu, które marzy o tym… by znaleźć swoich ludzi.

Salon Kobiet, którego gościem będzie Adam Wajrak odbędzie się 29 października o godz. 17 w Galerii Winda „Kieleckiego Centrum Kultury”.  Spotkanie poprowadzi Marzena Sobala.
Bilety kosztują 20 zł. Można je kupić tutaj.
Po spotkaniu, o którym przeczytacie także tutaj będzie możliwość zakupu książek autorstwa dziennikarza.

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.