Data publikacji: 30 I 2023
Zdjęcie. Na Malej Scenie mężczyzna gra na elektronicznym pianieeni. Obok dwie panie rozmawiają. Jedna ma w dłoniach katkę papieru, druga patrzy w jej kierunku.

„Dni, noce, krzyk, cierpienie, bolesny oddech Ukrainy…” zaczyna się refren piosenki „Daruj życie Ukrainie” napisanej i nagranej specjalnie dla ogarniętej wojną Ukrainy i jej mieszkańców, tych walczących na miejscu i tych, którzy od wielu miesięcy znajdują schronienie obok nas, w Polsce.

Tekst piosenki napisała prezeska Oddziału Związku Literatów Polskich w Kielcach Anna Zielińska-Brudek. Autorem muzyki jest Roch Dobrowolski, który także akompaniuje wokalistce Magdalenie Surmie. Nagranie (za które odpowiada Krzysztof Herod) powstało na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Twórcy tak zachęcają do wysłuchania utworu:

„Od pierwszych dni  rosyjskiej agresji na Ukrainę, cała Polska jednoczy się w niesieniu  pomocy naszym sąsiadom. Wszystkie grupy społeczne  adekwatnie do swoich możliwości  bezwarunkowo stoją za nią murem. W tym szerokim społecznym wsparciu nie mogło zabraknąć ludzi pióra. Nie jest to wiodąca materialny prym grupa społeczna lecz  bardzo  wrażliwa na zło i cierpienie, które dotknęło braci Ukraińców.

Środowisko świętokrzyskich literatów i artystów, solidaryzując się z nimi, nie przesyła czołgów i armat, lecz „amunicję”, która ładując umysły obrońców swego kraju jest świadectwem przyjaźni oraz wspólnoty. Symbolem takiego podarunku  kieleckiego Oddziału ZLP jest refleksyjny i wzruszający utwór pt. „Daruj życie Ukrainie”.

Piosenkę znajdziecie na kanale YouTube Anny Zielińskiej-Brudek.

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.