Opis

Monodram o kieleckiej artystce. Ciotka Wieża

Oryginalna, zupełnie niezwykła. Nie bała się wygłaszać swojego zdania, co nie przysparzało jej przyjaciół. Artystka warszawsko-kielecka, przyjaciółka Mirona Białoszewskiego. Jadwiga Trzcińska Prandota będzie bohaterką monodramu „Ciotka Wieża”  przygotowanego w Kieleckim Centrum Kultury.

 Scenariusz na podstawie archiwaliów, listów, wspomnień i dostępnych materiałów napisała Elżbieta Chowaniec,  W rolę artystki,, mieszkającej do śmierci na ul. Mazurskiej w Kielcach, wciela się Ewa Lubacz, a spektakl reżyseruje Judyta Berłowska. Muzykę napisze Wojciech Lipiński, a scenografię przygotuje Michał Lach.

– Wysoka ponad miarę, przypominała niektóre rzeźby Michała Anioła. Była zupełnie niekonwencjonalna i mówiła interesujące rzeczy jeśli nie o sztuce samej, to o zdarzeniach, które w jej interpretacji nabierały wartości sztuki. Była bardzo wyczulona na otaczające piękno. Jej kosmos pełen był malowniczych zjawisk. – wspominała kielecką artystkę Jadwigę Trzcińską jej koleżanka, Jolanta Wylężyńska, kustosz warszawskiego Muzeum Narodowego.

Malowała, tworzyła prace techniką drzeworytu i akwaforty. Była ważną postacią kieleckiego życia artystycznego. Brała udział w wernisażach, spotkaniach, sama dużo wystawiała. Podróżowała po Europie i szukała inspiracji. Była wnikliwym krytykiem m.in. fotografii Kieleckiej Szkoły Krajobrazu i wielbicielką psów. Nigdy nie założyła rodziny. Była bardzo mocno związana z matką, mocno przeżyła jej śmierć. Pod koniec życia zdziwaczała, mocno się zaniedbała. Pisała skargi na wszystko i wszystkich. Okoliczne dzieciaki nazywały ją Ciotką Wieżą, czuły przed nią respekt i strach. Zmarła osamotniona, otoczona… psami i ogromną stertą śmieci, którą zgromadziła w willi na Mazurskiej. Dlaczego tak się stało? Co miało wpływ  na taki scenariusz jej życia? Czy to nieszczęśliwa miłość, może problemy zdrowotne lub niechęć otoczenia? Czy po prostu wszyscy ją znielubili, czy raczej ona znielubila świat i siebie?  Odpowiedź na te pytania poznamy na prapremierze monodramu o Jadwidze Trzcińskiej Prandocie, Ciotce Wieży.

Archiwalia dotyczące Jadwigi Trzcińskiej udostępniło Muzeum Historii Kielc, partner projektu.

Kiedy gramy?

Pokaz przedpremierowy – zamknięty:

21.10, godz. 19:00

PRAPREMIERA:

7.11, godz. 19:00

Spektakle:

8.11, godz. 19:00
28.11, godz. 19:00
29.11, godz. 19:00

Dofinansowanie

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.