Data publikacji: 11 X 2024
Plakat. Grafika promocyjna 12. Festiwalu Kultury bez Barier. Jasne, szare tło. Pośrodku duży biały wykrzyknik, na nim czarny napis MOŻESZ. Wokół napisu swobodnie rozmieszczone różowe i fioletowe okrągłe naklejki z hasłem CO CHCESZ i datami 15-20 października. Na czarnej naklejce adres strony www (kropka) fkbb (kropka) pl. Poniżej logotypy organizatorów: Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Kultury bez Barier, Teatru Ochoty i Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Możesz, co chcesz – pod takim hasłem odbywa się tegoroczny Festiwal Kultury bez Barier. Przez te wyjątkowe 5 dni października osoby z niepełnosprawnościami w Warszawie i innych miastach w Polsce będą mogły uczestniczyć w dostępnych dla nich wydarzeniach. W Kieleckim Centrum Kultury czekają: 2 spacery po zakamarkach budynku, warsztaty ceramiczne i Salon Kobiet, a każde z nich  będzie miało udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami – Dołączamy do Festiwalu po raz pierwszy – wyjaśnia wicedyrektor KCK Artur Wijata. – Chcemy, by wszyscy bez wyjątku mogli uczestniczyć w kulturze i stale nad tym pracujemy – dodaje.

–  Dostępność jest dla nas jednym z priorytetów. Chcemy dać jasny sygnał, że zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami nie tylko jako gości. Chcemy też poznać ich zdanie: w jakich wydarzeniach najchętniej by uczestniczyli – wyjaśnia wicedyrektor Wijata.

Usłyszeć i poczuć Zakamarki KCK

Ciekawscy będą mogli zajrzeć w Zakamarki KCK. Pierwsza „wycieczka” przeznaczona jest dla osób Głuchych i z niepełnosprawnością intelektualną (środa, 16 października, godz. 9-11). Małą i Dużą Scenę, windę towarową i magazyn kostiumów zwiedzą także osoby z niepełnosprawnością wzroku (piątek, 18 października godz. 10-12). – Ten drugi spacer to prawdziwe wyzwanie – zaplecza techniczne są często wąskie, ciemne, pełno tam kabli i przeszkód – wyjaśnia Artur Wijata – Ale damy radę ze wsparciem asystentów i pracowników KCK – dodaje. Osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły m.in. dotknąć kurtyn, horyzontu, elementów scenografii, sztankietu, sznurów, sprawdzić dźwiękiem rozmiar widowni czy echo w windzie towarowej oraz odkryć tajemnicę dużej sceny. (wstęp wolny).

Ceramika rządzi

Z kolei w sobotę, 9 października na warsztatach ceramicznych stawi się grupa dzieci z niepełnosprawnością wzroku. Jak wyrobić i uformować glinę? Jak zrobić wzorki w gotowej już formie? – Dzieciaki sprawdzą to samodzielnie, a po kilku tygodniach przyjdą ponownie, by wykończyć i szkliwić już wypaloną swoją formę. Zajęcia będą bezpłatne – wyjaśnia prowadząca warsztaty Daria Maroń-Ptak.

Nietypowy Salon Kobiet

– Chcieliśmy także sprawić, żeby świat osób z niepełnosprawnością stał się bliższy i bardziej zrozumiały dla wszystkich. Stąd pomysł na wyjątkowy Salon Kobiet, w którym będziemy mieć szansę usłyszeć Głuchych. – wyjaśnia wicedyrektor Wijata. Gościem niedzielnego (20 października, godz. 17) Salonu Kobiet będzie głuchy od urodzenia aktor, twórca poezji migowej, za którą otrzymał już wiele nagród i wyróżnień. Adam Stoyanov już po raz drugi będzie gościł w Kielcach. Kilka lat temu odwiedził dzieci uczestniczące w warsztatach „Nie bądź głuchy na kulturę”. Teraz o swoim życiu w świecie dźwięków opowie dorosłym kielczankom i kielczanom. Spotkanie poprowadzi Marzena Sobala, a tłumaczyć na język foniczny i migowy będzie aż dwóch tłumaczy PJM. Bilety na spotkanie dla osób z niepełnosprawnością kosztują 10 zł. Dla pozostałych – 30 złotych.

Rezerwacje na Festiwal: przez stronę fkbb.pl

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.