Opis

Z miłości do mody i planety

Co roku każdy mieszkaniec Europy pozbywa się 11 kg ubrań. Na każde 100 mld sztuk odzieży, 92 mln ton ubrań trafia na wysypiska, śmietniki i składowiska nie zawsze bezpiecznych, bo zawierających np. plastiki odpadów).  Co zrobić, by Fashion nie zamieniło się w Trashion?

24.  edycja Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion, organizowanego od wielu lat w Kielecki Centrum Kultury odbywa się pod hasłem „Love Planet”. To idea, która łączy  potrzebę modnego, atrakcyjnego wyglądu z koniecznością dbania o planetę, wprowadzania ekologicznych rozwiązań. Istotna jest także idea FairTrade Fashion, dbania o godziwe warunki pracy i wynagrodzenie dla producentów tkanin i odzieży afrykańskich, amerykańskich czy azjatyckich krajach rozwijających się.

Finałowi konkursu OFF Fashion, który odbędzie się 23 lipca na Dużej Scenie KCK towarzyszyć będą inne działania: warsztaty, spotkania, specjalne pokazy mody. Będziemy promować i edukować, pokazują zasady recyklingu i upcyklingu (tworzenia z rzeczy używanych towarów o większej wartości niż oryginał). Jury, oceniając dzieła finalistów, weźmie pod uwagę nie tylko aspekt estetyczny nieograniczoną kreację i wyobraźnię twórców, ale także walory eko: odpowiednie materiały, sposób wykonania czy użyteczność stroju.

Planujemy pokazy mody recyklingowej, warsztaty z projektantami specjalizującymi się w recyklingu odzieży. Będziemy dawać drugie życie znoszonym ukochanym bluzkom i torbom, nadrukowując na nich ekologiczne hasła. Naszemu świętu  mody towarzyszyć będzie społeczna, sąsiedzka akcja wietrzenia szaf i wymiany ubrań. Chcemy promować  odpowiedzialne, przemyślane zakupy ubrań, które będą służyć nam przez wiele lat. Wspieramy wszelkie społeczne wietrzenia szaf i przeróbki, które dają naszym ubraniom drugie, często bardzo atrakcyjne życie. Moda to nie tylko pomysł estetyczny: nowy krój, ciekawa sylwetka, ale także sposób realizacji. Przerabiając już istniejącą odzież na nową, możemy mieć gwarancję, że nasze ubrania będą nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim niepowtarzalne. Dzięki nim zadbamy nie tylko  o naszą planetę, ograniczając produkcję tekstylnych odpadów, ale także o siebie: tworząc swój oryginalny i pasujący do naszej sylwetki i osobowości image i look.

Tegoroczna edycja Off Fashion tylko nie tylko konkurs modowy, ale i akcja edukacyjna, pokazująca ogrom możliwości, by kreatywnie wykorzystać, indywidualnie przerabiać ubrania i w ten sposób – a nie kompulsywnie kupując – odświeżać naszą garderobę. To istotne, bo tekstylia zajmują w Europie 4 miejsce pod względem wpływu na środowisko i zmianę klimatu, zaraz za żywnością, mieszkalnictwem oraz mobilnością. Dzięki takim działaniom dołóżmy naszą cegiełkę do wsparcia i poprawy warunków klimatycznych i środowiskowych na naszej jedynej i ukochanej planecie. Jeśli nasze szafy będziemy wypełniać świadomie i z namysłem, mamy szansę zatrzymać degradujące Ziemię zjawiska i procesy, odzyskać nadzieję na powrót do bezpiecznych warunków życia.

Obwieszczenie

Podczas Gali Off Fashion w dniu 23 lipca 2023r na wyznaczonym obszarze ma miejsce realizacja audycji telewizyjnej o charakterze modowym, realizowana przez TVN S.A Osoba będąca widzem lub przechodząca przez ten obszar może zostać nagrana przez kamery rejestrujące audycję. Będąc widzem lub przechodząc przez ten obszar wyrażasz zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku w audycji o charakterze modowym.

Zezwolenie to odnosi się do wielokrotnego (nieograniczonego ilościowo, czasowo i terytorialnie) korzystania z Twojego wizerunku (w tym w celach reklamowych i promocyjnych) w związku z audycją, na wszystkich znanych polach eksploatacji. W szczególności dotyczy to emisji i reemisji telewizyjnej, publicznych odtworzeń lub wyświetleń, wprowadzania do obrotu, rozpowszechniania w sieci multimedialnej i Internecie.

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.