Data publikacji: 18 VII 2022
Zdjęcie. Duża grupa dzieci stoi w rzędzie na letniej scenie KCK. Jedno z dzieci trzyma mikrofon.

To była gra, w której stawką jest przyszłość. I udało się! Superbohaterowie – dzieci uczestniczące w zajęciach Lato w teatrze w Kieleckim Centrum Kultury pokonały wszystkie potwory, jakie zagrażają nam i naszej planecie. Użyły do tego specjalnych mocy: wyliczanek, wierszyków i prawdziwych dużych kostek do gry.

Gra plenerowo-teatralna „Pokonaj potworka i schowaj go do worka” to efekt dwutygodniowych artystycznych półkolonii Lato w teatrze.W zajęciach brały udział dzieci w wieku 8-13 lat z Polski oraz 8 chłopców z Ukrainy. Spędzali razem 6 godzin dziennie w gościnnych przestrzeniach KCK, uczestnicząc w warsztatach teatralnych, plastycznych, integrując się podczas wspólnych gier i zabaw. – Dzieci poznały bardzo dużo wyliczanek i wierszyków. Z wieloma z nich spotkały się po raz pierwszy na zajęciach. Mam nadzieję, że udało się nam ich przekonać, że zabawa „ w realu” może być dużo fajniejsza od wirtualnego świata gier komputerowych – podsumowuje dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Augustyna Nowacka.

Zarówno superbohaterowie, jak i potwory zostały wymyślone przez dzieci. To one zastanawiały się, co zrobić, żeby na świecie żyło nam się lepiej. One też stworzyły swoich superbohaterów, m.in. Disco, Lady Star, Dziadomana, Cookmana, Wieśmana, Wirującego Krasnala, Roślinka, Piorunicę, Kitten Woman, Magmowego Golema, Cyklopa Czerwo, Kamienia i wielu, wielu innych. Przygotowały dla nich nakrycia głowy, specjalne karty do gier. Prowadzący wcielili się za to w potwory: Lady Hałas, która uwielbia, gdy jest głośno i zgrzytliwie, Czarna Plama, kochająca smog, Plastik Fantastik, który chce zasypać dzieci plastikowymi opakowaniami, Słowotwór, co mówi „włanczam”, zamiast „włączam” i Watercloset, kochająca marnować wodę.

Co ważne, wszystkie dzieci przez całą grę były na scenie. W swoich wyliczankach, chórkach, scenkach, musiały pilnować rytmu, być uważnym na partnerów. Nie było także ścisłego scenariusza, Wiedźma Jagusia losowała superbohaterów, którzy stawali do walki z potworami. To wymagało od aktorów wielkiego skupienia, podobnie jak rzuty ogromnymi kostkami, które ostatecznie decydowały o wygranej lub przegranej jednej ze stron. Ten egzamin Latowicze zdali na szóstkę!

Projekt został dofinansowany przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program Lato w teatrze istnieje już od 15 lat. Kieleckie Centrum Kultury jest drugą – po Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” instytucją w naszym mieście, której udało się otrzymać dofinansowanie. – Dzięki temu Lato w teatrze wróciło do Kielc po długiej przerwie. Mam nadzieję, że zagości u nas na dłużej i za rok znowu otrzymamy dofinansowanie. Będziemy się starać, bo to była wspaniała edukacyjna przygoda – zapowiada dyrektor Augustyna Nowacka. Po występie dzieciaki otrzymały dyplomy, książki, naklejki i zakładki od Wydawnictwa Jedność, gadżety od Wodociągów Kieleckich, Radia Kielce i Straży Miejskiej. Dyplomy wręczał im Dyrektor Kancelarii Prezydenta Kielc Sławomir Stachura. Na koniec przyszedł czas na słodki tort i wielkie emocje. Były podziękowania, przytulasy, nawet łzy wzruszenia i smutku, że to już koniec.

Patronat honorowy:

Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta

Dziękujemy także partnerom projektu:

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” – za wskazanie prowadzących, pokazanie zakamarków teatru i użyczenie jednego z rekwizytów: ogromnej, kolorowej kuli, którą zobaczycie Państwo w spektaklu

Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód – za pomoc w rekrutacji ekipy pólkolonijnej z Ukrainy oraz wsparcie podczas międzynarodowych problemów komunikacyjnych z rodzicami i dziećmi

Straż Miejska –  za VIP-owską ochronę podczas przetaczania kuli z Kubusia do KCK oraz wsparcie nas w organizacji pikniku, który w ubiegłą sobotę zorganizowaliśmy dla całych rodzin naszych uczestników tutaj pod KCK

Wodociągi Kieleckie – za podarowanie gadżetów – nagród dla dzieci rozdawanych podczas pikniku

Wydawnictwo Jedność – za ufundowanie książeczek, które dzieci otrzymają dziś po swoim występie

Muzeum Zabawek i Zabawy – za umożliwienie zwiedzania muzeum oraz pożyczenie muzealnych gier i zabaw, jak również wielkie wsparcie jednego z pracowników, pana Przemysława Krystiana

Wsparła nas także prasa:

Radio eM, Radio Kielce, TVP3, „Echo Dnia” i e-teatr.pl

Ekipa Lata w teatrze:

Kierownik półkolonii: Kamila Drezno

Koordynator projektu: Paulina Picheta

Wychowawcy: Daria Maroń-Ptak, Agnieszka Kozłowska-Piasta, Paulina Picheta

Prowadzący:

Zajęcia teatralne:

Agata Sobota, Ewa Lubacz, Michał Olszewski – aktorzy z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”

Zajęcia plastyczne: Daria Maroń –Ptak – Kieleckie Centrum Kultury

Zajęcia kulturowe i integracyjne: Agnieszka Kozłowska-Piasta – Kieleckie Centrum Kultury

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.