Fabuła musicalu zbudowana jest wokół postaci braci – twórców pierwszego polskiego patentu, właścicieli kopalni w Miedziance. Łaszczyńscy wynaleźli, po czym opatentowali proces elektrolizy, który w tamtym czasie wykorzystywano do pozyskiwania miedzi. Dziś w ten sposób uzyskujemy zielony wodór – paliwo przyszłości, ważny element odbywającej się obecnie transformacji energetycznej. ŚGP Industria wybrała braci Łaszczyńskich na patronów powoływanej teraz Centralnej Doliny Wodorowej.

Dokonania wybitnych wynalazców wykorzystywane są po dziś dzień w chemii, elektrotechnice, energetyce.

Celem spektaklu jest przedstawienie w przyjaznej formie sylwetek braci, a także edukowanie młodego pokolenia w zakresie tematyki związanej z nauką, jako pomostem łączącym przeszłość z teraźniejszością.

Do udziału w musicalu zaprosiliśmy wspaniałych artystów: aktorów musicalowych, którym towarzyszyć będzie grupa Kieleckiego Teatru Tańca, chór oraz orkiestra Teatru Piosenki. Wydarzenie będzie w pełni autorskim projektem, produkowanym przez Fundację Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria „Kaganek“ oraz Fundację im. Romana Kołakowskiego.

Premiera spektaklu odbyła się 12.10.2023r.

Bilety dostępne w Kasie Kieleckiego Teatru Tańca.