„O roku ów!” – możemy krzyknąć za Wieszczem – „Ciebie lud zowie dotąd rokiem urodzaju, a żołnierz rokiem wojny…” by podkreślić, że spojrzenie na miniony rok może być różne i zależne od wielu czynników… Jak to w życiu – są plusy dodatnie i ujemne.
Ale pamiętając coś tam mgliście z matematyki, że dwa minusy dają plus, to koncentrujemy się w naszym podsumowaniu na tym co dobre, pozytywne i piękne. A liczby (by pozostać przy matematyce) przedstawiają się pięknie: 119 wydarzeń własnych oraz 161 wydarzeń współorganizowanych i agencyjnych w sumie daje nam piękną sumę 280 wydarzeń oferowanych dla kielczan w minionym roku w Kieleckim Centrum Kultury. To daje 23,3333333…… wydarzenia w miesiącu a warto przypomnieć, że sierpień jest u nas miesiącem urlopowym!
Byliście więc u nas niemal codziennie (z przerwą na wypad w góry, nad morze czy do Egiptu- co nas absolutnie nie martwi, nie męczy a bardzo, bardzo cieszy!
Pokochaliście nasze Podsłuchy, które z Małej Sceny przeniosły się na Dużą Scenę i coś czujemy, że i tego będzie im wkrótce za mało. Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festiwal staje się znów jednym z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce, przyciągając wciąż nowych miłośników muzyki z całego kraju. Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów Mody OFF Fashion nie tylko jest wyznacznikiem nowych, artystycznych prądów w modzie ale mówi też o czymś więcej – o ekologii, o klimacie, o świecie, który by przetrwał – musi się zmienić. O naszych cywilizacyjnych bolączkach opowiada też Festiwal Form Dokumentalnych NURT jednocześnie wydobywając na światło dzienne nieznane historie i pokazując portrety ludzi, których działania mogą stanowić dla nas dobre inspiracje.
Nie sposób nie wspomnieć o „Salonach Kobiet”, które sprowadziły do KCK wiele wspaniałych nazwisk, a rozmowy z nimi przyciągnęły do Galerii Winda wielu nowych i stałych słuchaczy.
Pięknie też błyszczały u nas gwiazdy! Sława Przybylska, Natalia Przybysz, Katarzyna Żak, Urszula Dudziak, Monika Borzym, Kasia Lins, Zbigniew Zamachowski, Michał Żurawski, Sławek Uniatowski… I Sorry Boys! I Dawid Tyszkowski! I…. Można wymieniać i wymieniać…
W ubiegłym roku gościliśmy Was wielokrotnie w Galerii Sztuki Współczesnej WINDA. Najpierw fotografie Pauliny Holtz. Lato powitaliśmy wystawą z bogatej kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich i dziełami najlepszych artystów XX i XXI wieku, m.in. Edwarda Dwurnika, Jana Lebensteina. Pokazywaliśmy także prace kielczan: Oliwii Hildebrandt, Martyny Borowieckiej-Mikuszewskiej, Wiktora Jackowskiego. Nie zabrakło tegorocznych prac dyplomowych kieleckiego Plastyka. Rok 2025 będzie równie obfity w piękne wystawy, które dla Was przygotowaliśmy.
Pojawiły się też nowe, młode grupy teatralne związane z Teatrem Pegaz. Pojawiły się pomysły na festiwale filmów animowanych czy historycznych – też przez młodych ludzi sygnowane. Na warsztatowych i edukacyjnych grupach dzieci uczyły się nie tylko technik malowania czy innych form plastycznych, ale przede wszystkim obcowania ze światem kultury. Widujemy się z uczestnikami zajęć Małej Akademii Sztuk Pięknych co tydzień, od września do czerwca, a w wakacje i ferie mamy dla nich specjalne kulturalno-artystyczne turnusy warsztatów. Nieustająco działają grupy ceramiczne dla dorosłych oraz przybyły w ofercie regularne zajęcia fusingu szkła.
Coraz mocniej też nasze metaforyczne drzwi uchylaliśmy dla wyjątkowych osób z wyjątkowymi potrzebami i wierzymy, że wkrótce wyważymy je całkiem. Działające już grupy: Teatr bez Suflera, Praca w toku, Teatr Pegaz pokazały nowe przedstawienia. Seniorzy porwali się nawet na Sławomira Mrożka i nie był to zamach z motyką na słońce.
Był to więc piękny, dobry, pozytywnie kończący się rok szeroko otwartych drzwi, na nowe pomysły, nowych artystów, nowe idee rodzące się w burzach (mózgów).
Dziękujemy, że byliście z nami. I mamy nadzieję, że będziecie.
Słowami Wieszcza zaczęliśmy, słowami Wieszcza zakończmy: „Dalej, bryło, z posad świata! Nowymi pchniemy Cię tory…”.
Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:
Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.