GRafika. Plakat pokazu filmowego. Na białym tle po lewej stronie kształt profilu mężczyzny w kolorzez czerwonym z napisem Mensch. Po prawej napis: film o Lidwiku Hirszfeldzie. Scenariusz i reżyseria Paweł Wysoczański. poniżej data: 7 lutego, godz. 18. Mała Scena KCK. Wstęp wolny.

Pokaz specjalny filmu „Mensch” oraz spotkanie z reżyserem Pawłem Wysoczańskim

Ludwik Hirszfeld mógłby swoim życiorysem obdzielić kilku bohaterów. Lekarz, naukowiec, idealista. Zapomniany bohater. Znany w świecie szerzej niż w Polsce. Naukowiec „od krwi”, którą świat podzielił na „lepszą” i „gorszą”. Dokonywał trudnych wyborów, szedł pod prąd, wierzył że świat może być lepszy. Kosmopolita, który mógł kontynuować karierę naukową w Szwajcarii, ale wybrał nasz kraj. Mógł wykładać w Ameryce tuż po wojnie, ale wrócił do Polski. Jego losy w warszawskim getcie są przejmujące. Małżeństwo Ludwika Hirszfelda z żoną Hanną to być może najważniejszy wybór jakiego dokonał w życiu.

„Mensch” to pierwszy pełnometrażowy film o Ludwiku Hirszfeldzie. W filmie znajdują się nigdy wcześniej nieprezentowane materiały archiwalne, wypowiedzi najważniejszych polskich, amerykańskich, niemieckich, szwajcarskich, serbskich naukowców. Akcję filmu budują inscenizacje, dzięki którym przenosimy się w rzeczywistość w której żył Hirszfeld : w wiele rzeczywistości, ponieważ „nasz” Hirszfeld był w istocie obywatelem świata. Film nie tworzy z jego biografii laurki. Hirszfeld nie był i nie jest pomnikowy.

Był blisko ludzi, żył i pracował z ludźmi, dla ludzi.

Film „Mensch” jest Laureatem Nagrody Głównej XXX Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2024.

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.