Data publikacji: 12 V 2024
Zdjęcie. Starszy mężczyzna o białych włosach w okularach siedzi na fotelu. Na sobie ma brązową marynarkę i czarną koszulę. To Stanisław Janicki. Autor programu telewizyjnego "W starym kinie". Uśmiecha się, mówiąc do mikrofonu.

Jeden z największych polskich znawców kina. Wiele lat temu przez ponad 30 lat w telewizji prowadził cykl „W starym kinie”, w którym opowiadał o przedwojennych filmach i gwiazdach. Stanisław Janicki był gościem kolejnego Salonu Kobiet w galerii Winda.

Swój pierwszy film pamięta doskonale. W kinie Roma w Warszawie w 1939 roku obejrzał „Królewnę Śnieżkę” Disneya. Zauroczony obrazem całe swoje życie związał z kinem. Jest krytykiem, dziennikarzem, scenarzystą i reżyserem.

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych , wykładał historię kina na wielu uczelniach. Jest autorem książek i filmów dokumentalnych, m.in. o Ludwiku Starskim, scenarzyście polskich filmów, aktorce Danucie Szaflarskiej, reżyserze Aleksandrze Fordzie. Spotkanie odbyło się 12 maja o godz. 17 w Galerii Sztuki Współczesnej „Winda”. Poprowadziła je Magdalena Fudala.