Data publikacji: 21 IX 2022
Grafika. Plakat festiwalu Memorial to Miles. Na białym tle osiem kwadratów ze zdjęciami i terminami występujących artystów, po 3 w każdym rzędzie. Po lewej górnej stronie turkusowo-różowa grafika przedstawiajaśca schematycznie twarz Milesa Davisa.

20 lat minęło jak jeden dzień… Pewnie dlatego, że w rytmie jazzu. Jubileuszowa, 20. edycja festiwalu Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival zbliża się wielkimi krokami.  Czekamy na was już od 22 do 25 września w Kieleckim Centrum Kultury. Jak na jubileusz przystało, będzie naprawdę interesująco i trochę sentymentalnie.

Festiwal rozpocznie premiera filmu dokumentującego powstanie w Kielcach pomnika Milesa Daviesa,  który dla widzów przygotował kolektyw twórczy Zięba/Wolski/Wąchała. Tego samego dnia na Małej Scenie wystąpi  kielecka grupa  „Breaking Funk”. Zespół powstał w czerwcu 2021 roku, gra głównie muzykę funk/progjazz/ fusion. Ich największym, sukcesem było zajęcie I miejsca w kategorii zespoły wokalno-instrumentalne podczas  koncertu finałowego XXIII edycji festiwalu „Scena dla Ciebie” 2021.

Przez kolejne dni na scenie pojawi się także pianistka, kompozytorka, aranżerka Katarzyna Pietrzko ze swoim trio, a nowy muzyczny projekt „„Wieczór pełen jazzu – Rzuć to wszystko co złe” zaprezentuje Anna Maria Jopek w towarzystwie Piotra Wojtasika. Międzynarodową gwiazdą będzie Mino Cinelu, francuski perkusista, który w latach osiemdziesiątych grał z Milesem, a w Kielcach zaprezentuje swój międzynarodowy kwartet: Thierry Fanfant (Bass/Vcl/Guitar) / Géraldine Laurent (Sax/Vcl/Small Perc) / Tilo Bertholo (Drums/Vcl/Sequencing.  Swoje umiejętności pokaże także septet Tomasza Dąbrowskiego & INDIVIDUAL BEINGS.

Na scenie zaprezentują się dwa reaktywowane zespoły:  Labirynt, który przestał grać koncerty po śmierci lidera Michała Zduniaka. Grupę tworzą: amerykański saksofonista Tom Bergeron, skrzypek Henryk Gembalski, basista Krzysztof Majchrzak i perkusista Adam Buczek. Podczas koncertu na żywo zostanie nagrana płyta.  Fanom pokaże się także reaktywowany przez flecistę Krzysztofa Popka Young Power New Edition. Zespół pojawi się w szesnastoosobowym składzie, z czego połowę stanowią muzycy grający tu jeszcze przed dwoma dekadami. . 

To nie koniec atrakcji, bo 17 listopada dla wszystkich wielbicieli takiego gatunku muzyki zagra kwartet Rona Cartera najwybitniejszego kontrabasisty w historii jazzu.

Pełen program festiwalu znajdziecie na stronie https://www.kck.com.pl/. Karnety na 4 dni festiwalu i bilety na poszczególne koncerty są już dostępne. Można je kupić w kasie Kieleckiego Centrum Kultury lub na bilety24.kck.com.pl i kupbilecik.pl

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.