Grafika. Plakat Kieleckiego Święta Wokalistyki. Na czerwonym tle w czarne skośne paski trzy zdjęcia: dwóch śpiewaków i kadr z opery. Na tym tle białe napisy" Kieleckie Święto Wokalistyki Święto(krzyskie) Pienia 3 listopada, godz. 18 Tradycje i nowoczesność, Dionizy Wincenty Płaczkowski, 5 listopada godz. 18, opera Starszny Dwór Stanisław a Moniuszki 6 listopada godz. 18 Pokolenia, Grzegorz Szostak.

Opis

Dla jej miłośników i dla tych, którzy jej nie znają. Opera jesienią wraca do Kieleckiego Centrum Kultury. Przed nami cykl trzech wyjątkowych koncertów operowo-operetkowych z polskiego repertuaru (dwa recitale wokalne i jedna opera). Do współpracy zaprosiliśmy Teatr Wielki w Łodzi i wybitnych, światowych solistów operowych. Na Dużej Scenie KCK zaprezentuje się 120 artystów. Poprzez organizację festiwalu chcemy popularyzować polski dorobek kulturowy oraz przybliżyć polskie motywy narodowe w dziełach kompozytorów światowych. Mamy także nadzieję na stworzenie przestrzeni do wymiany poglądów i emocji związanych z oddziaływaniem muzyki operowej.

Dionizy Wincenty Płaczkowski w swoim dorobku artystycznym posiada siedem płyt, wykonywał solowe partie sopranowe w oratoriach i operach na międzynarodowych festiwalach. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Kreował m.in. partie Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej. Kieleckie Święto Wokalistyki, rozpocznie trzeciego listopada recital „Tradycje i nowoczesność”.

Dwa dni później, zobaczymy koncertową wersję opery „Straszny Dwór”, jedną z najwybitniejszych polskich oper skomponowanych przez wielkiego kompozytora Stanisława Moniuszkę. Wspaniałe arie, niezwykła inwencja melodyczna i urzekająca atmosfera polskości to niepodważalne walory tego utworu. Opera powstała w okresie zaborów. Dzieło nacechowane silnym zabarwieniem patriotycznym, było jednocześnie popularne wśród polskiej publiczności i zakazane przez władze rosyjskie.

Na zakończenie, szóstego listopada zaplanowaliśmy recital Grzegorza Szostaka – „Pokolenia”. Śpiewak pochodzący w Kielc debiutował na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej rolą Szóstaka we Flisie Moniuszki.  Brał udział w przedstawieniach w całej Europie, śpiewał podczas koncertu dla belgijskiej rodziny królewskiej. W jego repertuarze znajduje się ponad 70 partii solistycznych.

Przygotowaliśmy dla Państwa niecodzienne widowisko muzyczne. „Kieleckie Święto Wokalistyki – Święto(krzyskie) Pienia” to niezwykłe przedsięwzięcie przybliżające silnie zakorzenione w naszej tradycji muzyczne kompozycje nie tylko Stanisława Moniuszki, ale także współczesne utwory polskiej szkoły muzycznej. Jesienią zapraszamy do Kieleckiego Centrum Kultury na niepowtarzalne operowe wieczory.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu „Muzyka” w wysokości 94 000 zł”.

Harmonogram i bilety

„Tradycje i nowoczesność” – Recital Dionizego Wincentego Płaczkowskiego,
przy fortepianie Ewa Wanda Pelwecka
(03.11.2023 g. 18:00, Mała Scena KCK) – bilety w cenie 30 zł


Opera „Straszny Dwór” St. Moniuszki, soliści, chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi (05.11.2023 g. 18:00, Duża Scena KCK) – bilety w cenie 50 zł


„Pokolenia” – recital Grzegorza Szostaka, przy fortepianie Danuta Antoszewska (06.11.2023 g. 18:00, Mała Scena KCK) – bilety w cenie 30 zł

Dofinansowanie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Grafika. Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na bialy tle orzeł w koronie. Obok napis podkreślony biało-czerwoną kreską.

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.