Data publikacji: 02 II 2024
Zdjęcie. Uśmiechnięta kobieta o włosach poniżej ramion w różowej bluzce mówi do mikrofonu. Uśmiecha się. To Paulina Holtz.

Joanna Żółkowska, Maria Seweryn, Mateusz Janicki, Magdalena Stużyńska czy Weronika Książkiewicz. Fotografie 12 aktorów „spełniających” swoje dziecięce marzenia są częścią wystawy zdjęć Pauliny Holtz pod tajemniczym tytułem „Co poszło nie tak?”.  Wernisaż w Galerii Sztuki Współczesnej „Winda” Kieleckiego Centrum Kultury odbył się na początku lutego.

Stylizowane i doskonale skadrowane fotografie odkrywają to, co kryje się za znaną fasadą gwiazd kina i teatru Na zdjęciach są m.in. . Poznajemy dzieciństwo aktorów poznajemy  ich dziecięce plany na przyszłość i wreszcie to,  co w ich życiu…. poszło nie tak. Zdjęciom towarzyszą pliki dźwiękowe.  -Po zeskanowaniu kodu QR oglądający mogą posłuchać opowieści nagrane przez bohaterów fotografii. Dowiemy się z nich, czego boi się Maria Seweryn i dlaczego Mateusz Janicki nie został narciarzem alpejskim. Poznamy historię o niewielkiej maskotce, która może całkowicie zmienić spojrzenie na przyszłość. Aktorzy zdradzą także pierwsze fascynacje i marzenia. Na wystawę warto więc zabrać słuchawki, podpiąć je do swojej komórki  i zanurzyć się w aktorskie zwierzenia.

Dzięki zdjęciom poznacie także ich autorkę, aktorkę, Agnieszkę z serialu „Klan”. Paulina Holtz opowiada o swojej pasji do zamykania w kadrze tego, co dla niej ważne i estetyczne. – Patrzę i uczę się. Szukam i rezygnuję. Sprawdzam. Z pasją, z radością, z zachwytem. W mojej głowie powstają obrazy, próbuję je potem odbić na matrycy aparatu. Czasem widzę coś, co odbijam tylko na matrycy pamięci. Wszystko to mnie buduje i wypełnia. Każde naciśnięcie migawki mnie czegoś uczy. Każda decyzja, aby jej nie naciskać uczy mnie jeszcze więcej – wyjaśnia artystka we wstępie do katalogu.

Poza cyklem portretów swoich kolegów i koleżanek po fachu, aktorka pokaże także zdjęcia ze spektakli teatralnych, zza kulis czy licznych podróży spektakli po Polsce. – Paulina Holtz uchyli rąbka tajemnicy, jak wygląda teatr z drugiej, aktorskiej realizacyjnej strony.  Pokaże piękne portrety i uchwycone przez siebie wyjątkowe momenty teatralnego życia – wyjaśnia Artur Wijata.

Paulina Holtz jest dwukrotną laureatką rocznego konkursu Fujifilm Polska i Fotografką Roku 2020 i 2021. Działa pod skrzydłami stowarzyszenia Polish Women Photographers. Jedno z jej zdjęć pojawiło się na wystawie „Rok w obiektywach Polskich Fotografek” pokazywanej w roku 2023 w galeriach w całej Polsce.

Paulina Holtz – oficjalna strona