Opis

Wystawa Dyplom 2025 prezentuje prace uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, wykonane na takich specjalizacjach jak: Ceramika Artystyczna, Techniki Druku Artystycznego,  Techniki rzeźbiarskie, Tkanina Artystyczna oraz Tradycyjne Techniki Malarskie i Pozłotnicze.

Pracownię Ceramiki Artystycznej reprezentują w tym roku różnorodne prace wykonane w glinie. Są to unikatowe zestawy do herbaty oraz wazony, a także rzeźby ceramiczne: postacie kotów, zbroja inspirowana „Pieśnią o Rolandzie” oraz monumentalny Totem z motywem rafy koralowej.

Najliczniej reprezentowana jest pracownia Technik Druku Artystycznego, którą w bieżącym roku kończy 12 osób. Uczniowie wykonali prace w technice linorytu i w technice akwaforty. Inspiracje prac były bardzo indywidualne. Są to motywy natury (pejzaż, las, muszle, słoneczniki), formy abstrakcyjne o charakterze astrologicznym oraz formy figuralne: lalki nawiązujące do świata „Alicji w Krainie Czarów”, koty, greccy bogowie oraz twórczość wybitnych artystów – barokowego mistrza malarstwa i grafiki –  Rembrandta i romantycznego twórcy  – Caspara Davida Friedricha.

Pracownia Technik Rzeźbiarskich pokazuje 6 prac, wykonanych w drewnie. Jest to m.in. inspiracja posągiem Światowida, formy animalistyczne – głowa konia, dinozaur, inspiracja malarstwem oraz przestrzenna forma, symbolizująca drzewo życia.

Tkaninę Artystyczną reprezentują tkaniny gobelinowe, wykonywane na ramach i jedna tkanina nicielnicowa, wykonana na krośnie. Są to prace zrealizowane wg własnych projektów uczennic, w których dominują kompozycje abstrakcyjne w zróżnicowanej kolorystyce. Wyróżnia się jedna praca z motywem architektonicznym, o kontrastowym zestawieniu barw.

W pracowni Tradycyjnych Technik Malarskich i Pozłotniczych uczniowie wykonali kopie znanych dzieł mistrzów: Filippo Lippiego (olej na desce), Caravaggia (olej na płótnie), Thomasa Gainsborougha (olej na płótnie) oraz kopie dzieł mistrzyń malarstwa: barokowej malarski z Holandii Rachel Ruysch i Francuski Adélaïde Labille-Guiard, tworzącej w XVIII w.

Jak co roku pracom dyplomowym ze specjalności towarzyszą prace wykonane w ramach przedmiotu Rysunek i Malarstwo.

Galeria

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.