Wystawa. „Pojęcia Pierwotne” – Festiwal fotografii Fotoperyferie

Pojęcia pierwotne – to wystawa zadająca pytania na które pozornie, każdy z nas zna odpowiedź. Dotyka pojęć, które czujemy pod skórą, i które są obecne do tego stopnia, że przestaliśmy się nad nimi zastanawiać. Matematyka mówi nam, że pojęcia pierwotne to takie, które uznawane są za fundamentalne, nie wymagające definicji. W codziennym rozumieniu, takimi pojęciami mogłaby być śmierć, wiara, czy pustka. Artyści uczestniczący w wystawie, jak w logice matematycznej, dokonują analizy, badają wzorce i wzajemne zależności. Nie stawiają jednak jednoznacznych tezy, nie tworzą nowych pojęć – dekonstruują schematy myślowe zapraszając w ten sposób do dyskusji i nowego spojrzenia na„to, co nie wymaga definicji”.

Wy wystawie udział biorą:
Jacek Berg  – „Światło = Oświecenie?”

Jacek Berg
Twórca posługujący się różnymi mediami, kreujący przekazy, których znaczenia formują się w umyśle odbiorcy. Pedagog i współwłaściciel BERG studio galerii w Olkuszu.  Studiował na: Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie w Czechach /2007/, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie /2009/, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu /2016/.

jacekdziubdziela.wordpress.com

Michalina Szymańska – „La Loba”
Michalina Szymańska – rocznik ’83 – tłumaczka, dogo- i arteterapeutka, fotograficzka . Doświadczanie fotografii poprowadziło ją od niezaangażowanego studium anatomii owadów, przez dokumentację konfliktu izraelsko-palestyńskiego w kontekście praw człowieka, na zogniskowanej do wewnątrz, kreacji świata-obrazu kończąc. Jako studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zgłębia temat mitu i baśni, w obszarze międzypokoleniowego przekazu i pamięci. Jej projekt „La Loba” otrzymał wyróżnienie w kategorii „fotografii konceptualnej” Fine Art Photography Awards. Był również prezentowany w przestrzeniach galerii Związku Polskich Artystów Fotografików okręgu śląskiego.

Agata Grzych – „Excess/Emptiness”
Agata Grzych – Kuratorka i uczestniczka ponad 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Założycielka kolektywu Thinkpink Gang oraz właścicielka wrocławskiej galerii „Galeria u Agatki”.

Ukończyła studia licencjackie na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu ( kierunek: fotografia), magisterskie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (kierunek: fotografia) oraz podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim (kierunek: wiedza o sztuce).

Od 2014 roku jest wykładowczynią przedmiotu „Fotografia i Film” na Wrocławskiej Szkole Fotografii AFA, a od 2017 roku ponadto wykłada m.in.  „Fotografię Artystyczną”, „Fotografię Kreacyjną” i „Fotoreportaż” na Uniwersytecie Wrocławskim.

Uczestniczka rezydencji artystycznej Kurba Art Expedition (Kurba, Rosja, 07.2 019).
Jednym z głównych elementów jej twórczości jest dekonstrukcja kanonów sakralnych (projekty: „Niepokalane”, „Lux in tenebris”). Często porusza również temat kiczu – zarówno w przestrzeni kościelnej jak i w życiu codziennym – czerpiąc przy tym z szeroko pojętej popkultury (projekt „Czy kicz jest grzechem?” realizowany wraz z Urszulą Benką).

Kielecki Festiwal fotografii – FOTOPERYFERIE jest inicjatywą rozszerzającą przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych, którego skromne początki sięgają 2016r, kiedy to na śląsku pierwszy raz została zorganizowana wystawa zrzeszająca artystów i amatorów z całej polski, działających w szeroko rozumianych fotograficznych technikach dawnych. Wtedy organizatorzy szukali miejsca, dzisiaj miejsce samo ich znalazło a poszukiwania rozszerzyły się na nowe drogi i konteksty jakie wybiera współczesna fotografia. We współpracy z Fundacją im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu oraz najważniejszymi instytucjami kultury w Kielcach, festiwal – Nie stroniąc od klasycznej fotografii i dawnych technik -otwiera się na nowe formy fotograficznej ekspresji oraz artystów interdyscyplinarnych.

źródło: galeriawinda.pl

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.