Kalejdoskop Barw Polski to flagowy koncert „Mazowsza”, który jest kwintesencją tego, co zespół prezentuje od 73. lat na scenach świata.

Feeria barw, muzyka budząca niezapomniane wrażenia, śpiew i taniec – wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie! Mazowsze to około 160 artystów, co czyni zespół jednym z największych zespołów pieśni i tańca na świecie. W repertuarze ma tańce z ponad 40 regionów Polski oraz ponad 500 pieśni i piosenek, nie tylko w języku polskim, ale również w językach wszystkich krajów, jakie zespół odwiedził w swej siedemdziesięciojednoletniej historii.

Gdyby Mazowsze chciało pokazać wszystko, co ma w swym repertuarze, artyści musieliby występować przez około 40 godzin bez przerwy! Ponieważ nie jest to możliwe, każdy koncert prezentuje najpiękniejsze tańce, pieśni i kostiumy z wybranych regionów Polski, ukazując różnorodność polskiej kultury ludowej. To kolorowe szaleństwo z muzyką wzbudzającą niezapomniane wrażenia, tańcem i śpiewem. W programie koncertu zobaczyć można najciekawsze choreografie z repertuaru zespołu (dzieła Elwiry Kamińskiej, Eugeniusza Paplińskiego, lecz przede wszystkim Witolda Zapały), usłyszeć najpopularniejsze piosenki oraz podziwiać przepiękne stroje z kilkudziesięciu etnograficznych regionów Polski. W wirze kolorów pojawią się tańce narodowe, jak polonez, krakowiak, oberek, mazur czy kujawiak, oraz tańce regionalne wraz z charakterystycznymi, oryginalnymi przyśpiewkami.

Poprzez muzykę, tańce, pieśni i przyśpiewki, a także poprzez użycie tradycyjnych instrumentów muzycznych, zespół pokazuje zróżnicowanie i piękno polskiej kultury ludowej. Każdy z utworów to oddzielna, swego rodzaju opowieść z piękną muzyką, a w przypadku pieśni także ciekawymi tekstami, opowiadająca o polskich obyczajach, tradycjach i zwyczajach.

Za każdym razem, niesamowita energia, kolory i ruch na scenie przenoszą widzów w świat polskiego folkloru. Nasze tańce narodowe, polonez, mazur, krakowiak, oberek i kujawiak, a także tańce regionalne, przybliżają widzom polską kulturę.