Opis

Wernisaż wystawy Dyplom 2023 odbędzie się 14 kwietnia o godz. 18:00

Wystawa Dyplom 2023 prezentuje prace uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, wykonane na czterech specjalizacjach, spośród sześciu nauczanych w szkole.

Pracownia Tradycyjnych Technik Malarskich i Pozłotniczych pokazuje prace dziewięciu uczennic, wykonane w technice olejnej na płótnie i na podłożu drewnianym. Są to prace malarskie inspirowane dziełami mistrzów XVII – XIX w.  Na wystawie można zobaczyć sceny marynistyczne wg Claude’a Lorraine’a i Giovaniego Antonia Canale, martwe natury np. wg Willema Claeszona Hedy, sceny rodzajowe, takie jak: „Praczka” wg Jeana Baptiste’a Greuze’a i „Kury na wybiegu” wg Carla Jutza oraz portrety: „Odpoczywająca piękność” wg Władysława Czachórskiego i „Żydówka z pomarańczami” wg Aleksandra Gierymskiego.

Tegoroczny dyplom w pracowni Technik Rzeźbiarskich to formy wykonane w różnych rodzajach drewna: lipowym, bukowym i owocowym, a także dwie prace z masy ceramicznej. Łącznie można obejrzeć trzynaście rzeźb wyrażających indywidualne zainteresowania autorek i autorów. Są to kompozycje inspirowane światem przyrody, prace animalistyczne np. koty,  zapożyczenia z kultury Wikingów oraz inspiracja sztuką wschodnią – postać Samuraja. Prezentowane są także prace nasycone treściami symbolicznymi, przedstawiające Macierzyństwo, Anioła oraz figurę Gołębia.

Na wystawie pokazują także prace absolwenci pracowni Meblarstwa Artystycznego. Są to dzieła reprezentujące rzemiosło artystyczne, wykonane w drewnie bukowym: witrynka, stoliczek, dwie szafeczki oraz stół z fotelem tapicerowanym. Autorskie projekty mebli, nawiązując do nowoczesnego wzornictwa,  prezentują tradycyjne techniki łączenia.  Natomiast jedna z prac – stoliczek na trzech nogach, to eksperymentalny projekt, wykonany w drewnie lipowym, za pomocą rzeźbiarskich metod, bez typowych złącz.

Czwartą z eksponowanych pracowni jest Tkanina Artystyczna, prezentująca dziewięć prac dyplomowych. Są to tkaniny gobelinowe, wykonywane na ramach, wykorzystujące łączenia materiałów, efektowne sploty i zestawienia kolorystyczne. Obok nich można zobaczyć tkaniny nicielnicowe, wykonywane na krośnie, w których tradycyjną formę dyplomantki połączyły z różnorodnością technik i użytych materiałów, m.in. poprzez połączenie technik gobelinu, kilimu i filcowania, czy np. dodanie elementów ceramicznych (parawan). Prace dyplomowe tkaczek prezentują poszukiwania indywidualnych rozwiązań przez autorki, przez co stają się działami unikatowymi.

Pracom reprezentującym specjalizacje, towarzyszą kompozycje wykonane w ramach przedmiotu Rysunek i Malarstwo. Są to przede wszystkim malarskie ujęcia pejzażu, liczne portrety i autoportrety oraz rysunek.

Foto

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.