Pokaz filmowy
NURT zrodził się z buntu i potrzeby. Z buntu przeciwko festiwalomanii, która na pierwszym miejscu stawiała i stawia swoje celebryckie pozy i pseudonaukowe przyzwyczajenia. Festiwal jest niezależny, a więc zachowujący wszystkie wypracowane przez lata formy artystycznego dystansu wobec festiwalomanii. Zapraszamy na jeden z najbardziej prestiżowych Festiwali filmów dokumentalnych w Polsce.
21 LISTOPADA
POKAZY KONKURSOWE
POKAZ I
9:00 – 11:30
NASZA ARKADIA
MAŁA SCENA KCK
WSTĘP WOLNY
POKAZ II
12:30 – 14:30
SENSY ŻYCIA
MAŁA SCENA KCK
WSTĘP WOLNY
POKAZ III
17:00 – 19:00
KOLORY SZTUKI
MAŁA SCENA KCK
WSTĘP WOLNY
21 LISTOPADA – GODZ. 20:00
POKAZ OTWARCIA FESTIWALU FORM DOKUMENTALNYCH NURT 2023
„W NATURZE POLSKIEJ JEST JAKIŚ BŁĄD…” – reż. Krzysztof Miklaszewski
Zrealizowany w 75- rocznicę śmierci bohatera p i e r w s z y p o l s k i f i l m d o k u m e n t a l n y ( właściwie : d o k u m e n t f i l m o w y f a b u l a r y z o w a n y ) o Włodzimierzu Tetmajerze [1861 – 1923] – malarzu i grafiku , jednym z czołowych twórców Młodej Polski , przyrodnim bracie poety Kazimierza Przerwy- Tetmajera , uwiecznionym przez Stanisława Wyspiańskiego w „Weselu” w postaci Gospodarza . Włodzimierz bowiem poślubiwszy chłopkę – Annę Mikołajczykówną , córkę majętnego rolnika z podkrakowskich Bronowic , osiadł tam na stale , stając się wzorem dla mieszanych małżeństw inteligencko- chłopskich przełomu wieków ( m.in. dla Lucjana Rydla , którego wesele przedstawił w swym narodowym dramacie Stanisław Wyspiański).
Ambicją reżysera filmu – Krzysztofa Miklaszewskiego – stała się konieczność weryfikacji prezentacji Tetmajera w „Weselu” przez Wyspiańskiego. Włodzimierz Tetmajer nie był wcale bowiem niezdolnym do narodowo-niepodległościowego czynu. Wręcz przeciwnie : jego praca u wiejskich podstaw kształtowała oblicze patriotycznego ruchu ludowego , tworzonego na wsi polskiej przez Stronnictwo Ludowe z Wincentym Witosem i PPS inspirowany przez Józefa Piłsudskiego , a ukochanie rodzinnego kraju nakazało mu skutecznie zabiegać w Parlamencie Austriackim , do którego był polskim posłem , o odrodzenie naszej państwowości.
Dlatego tytuł filmu , cytujący wyznanie Włodzimierza , którego rodacy – po odzyskaniu niepodległości – nie obdarzyli poselskim zaufaniem w pierwszych wyborach do polskiego Sejmu , zabrzmieć musi bardzo gorzko , choć w pełni …prawdziwie. Ta smutna prawda o polskim charakterze zabrzmiała przejmująco dzięki aktorskim kreacjom.
Jacka Stramę , któremu reżyser powierzył w pełni odbrązawiającą postać – rolę Włodzimierza Tetmajera , w jego tak potrzebnym artystycznym trudzie wsparli znakomicie : i Dorota Segda [ jako atrakcyjna żona Włodzimierza – Anna ] , i Jerzy Sagan [ w podwójnej partii : Wernyhory -Witosa] , i Zygmunt Józefczak [ Stanisław Wyspiański ] , i Andrzej Kozak [ jako Lucjan Rydel , ale – jednocześnie – Poeta z ] i wreszcie – bardzo przekonywujący Tadeusz Malak [ Józef Piłsudski].
W tych reżyserskich staraniach o przywrócenie historii prawdziwego wizerunku Włodzimierza bardzo pomogły też dzieci Włodzimierza : syn – Tadeusz -legionista i najmłodsza – ukochana córka – Krystyna .a także wnuczka – Anna . Udało im się bowiem przejmująco nakreślić portret Ojca i Dziadka – Artysty i Patrioty zarazem.
Dziś w listopadzie 2023 – w roku jubileuszowym – 100.lecia urodzin Wlodzimierza Tetmajera -film Miklaszewskiego z tych wszystkich powodów wydaje się godnym przypomnienia i popularyzacji.
MAŁA SCENA
WSTĘP WOLNY
22 LISTOPADA
POKAZY KONKURSOWE
POKAZ IV
9:00 – 11:30
SILENT LOVE
MAŁA SCENA KCK
WSTĘP WOLNY
POKAZ V
12:30 – 14:30
NOWE ŻYCIE
MAŁA SCENA KCK
WSTĘP WOLNY
POKAZ VI
17:00 – 19:00
SIŁA KŁAMSTWA
MAŁA SCENA KCK
20:00
WIECZÓR SPECJALNY:
WSPOMNIENIE GRZEGORZA KRÓLIKIEWICZA I POKAZ ODNOWIONEJ CYFROWO WERSJI FILMU „TAŃCZĄCY JASTRZĄB”.
Wieczór organizowany wspólnie z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym
PROWADZENIE: PIOTR KLETOWSKI
MAŁA SCENA KCK
WSTĘP WOLNY
23 LISTOPADA
POKAZY KONKURSOWE
POKAZ VII
9:00 – 11:30
OKRUTNE NIESPODZIANKI HISTORII
MAŁA SCENA KCK
WSTĘP WOLNY
POKAZ VIII
12:30 – 14:30
POZOSTAĆ CZŁOWIEKIEM
MAŁA SCENA KCK
WSTĘP WOLNY
POKAZ IX
17:00 – 19:00
POLSKIE PARADOKSY
MAŁA SCENA KCK
WSTĘP WOLNY
20:00
WIECZÓR SPECJALNY:
PERŁY POLSKIEGO DOKUMENTU
Pokaz wyjątkowych produkcji dokumentalnych, stanowiących kanon polskiego kina dokumentalnego.
Wieczór organizowany wspólnie z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.
MAŁA SCENA KCK
WSTĘP WOLNY
24 LISTOPADA
8:00
POKAZ PRODUKCJI ANIMOWANYCH DLA DZIECI
ZE STUDIA SE-MA-FOR
Mała Scena
WSTĘP WOLNY
9:00
POKAZ PRODUKCJI ANIMOWANYCH DLA DZIECI
Ze STUDIA MINIATUR FILMOWYCH
Mała Scena
WSTĘP WOLNY
10:15
WARSZTATY Z KRZYSZTOFEM MIKLASZEWSKIM
„JAK OPOWIADAĆ O TWÓRCY (NIEMAL) ZAPOMNIANYM”
na przykładzie filmu
„W NATURZE POLSKIEJ JEST JAKIŚ BŁĄD” o Władysławie Tetmajerze
Mała Scena
WSTĘP WOLNY
13:00
FILMOWE ODKRYCIA MARII MALATYŃSKIEJ
„W IMIĘ NAJWYŻSZYCH WARTOŚCI” – REŻ. PIOTR AUGUSTYNEK, KRZYSZTOF RIDAN
Powrót do czasu zaprzeszłego
Moje tegoroczne „Odkrycie Filmowe”, to obraz o niespodziewanie pompatycznym tytule: „W imię najwyższych wartości”. Nawet, jeśli ktoś podejrzliwie odnosi się do patosu, to jednak może powinien zainteresować się takim nazwaniem filmu. Bo może tu rzeczywiście chodzi o wartości najwyższe, albo i takie, które z różnych przyczyn mogły być , lub może są niewygodne?
Ten film wspaniale wpisuje się w taką wątpliwość. Jest bowiem opowieścią o słynnej rodzinie Bobów, czyli, dokładniej o niezwykłych rodzicach, którzy świadomie nie posyłali swoich dzieci do szkoły, mimo obowiązku kształcenia szkolnego, ale zapewnili im tzw. edukację domową. Dzisiaj znamy takie sytuacje. Tylko, że rodzice, o których chodzi, prawdziwi prekursorzy tematu, kształcili czwórkę swoich dzieci w latach pięćdziesiątych XX wieku, czyli w najgorszym okresie stalinowskim, w którym panowała pełna indoktrynacja socjalistyczna, a każda szkoła wychowywała dzieci w ściśle określonym duchu. Rzecz działa się w Polsce, w Kozach, w tzw. pałacyku Czeczów, gdzie rodzina mieszkała, a więc i gołym okiem było widać, że nie jest to „normalna” robotniczo-chłopska sytuacja. Od początku było więc wiadomo, że jest to jakieś wydarzenie szczególne, ale też akt pełnej ideologicznej świadomości i kolosalnej odwagi. Nic więc dziwnego, że ten jednoznacznie określony czas akcji czynił całą sytuację nawet dla samej rodziny niebezpieczną: rewizje, aresztowania, rozmaite naciski polityczne itd. Wszystko to zobaczymy na ekranie. Ale odkryciem i wspaniałym zrządzeniem losu jest to, że ta rodzina istnieje. Nawet Matka, wszechstronnie wykształcona, która była jedyną nauczycielką niemal wszystkich przedmiotów szkolnych dla swoich dzieci żyje, ma w tej chwili 102 lata i film od niej i jej wspomnień się zaczyna. Matka jeździ zresztą na wszystkie spotkania Rodziny z publicznością i jest dzisiaj żywą legendą tamtych działań. Bo rodzina, ożywiona tym filmem, przywrócona do pamięci, jakby stworzona na nowo, spotyka się z różnymi środowiskami, jest żywym świadectwem tamtego czasu, sobą, swoim wykształceniem, swoją świadomością świadczy o sprawie. Teraz mają zresztą nie tylko film o sobie. Mają też książkę, mają rozmaite audycje. Żyją na nowo.
I to wszystko zapoczątkował film. To ich nowe życie staje się coraz bardziej intensywne. Stali się niespodziewanie fenomenem nie tylko czasu, który przecież minął, ale i, być może, znakiem potrzeb poważnego myślenia o prawdziwej, świadomej i odpowiedzialnej edukacji.
Reżyser tego filmu, Piotr Augustynek, dawny pracownik Telewizji Kraków odkrył tamten ich świat . We współpracy z montażystą i autorem muzyki, Krzysztofem Ridanem, zbudował nowy-stary świat. Odtworzył rzeczywistość już po trosze zapomnianą, ożywił czas i ludzi, tchnął prawdziwe życie we wspomnienia i utkał ten film z takich „autentycznych” sytuacji, że trudno zobaczyć gdzie kończy się dokument, a zaczyna inscenizacja. Jednolitość obrazu, świadomość każdej materii, wejście w sam środek świata, emocji, zdarzeń tworzy podróż tak sugestywną i tak wciągającą, że nie chce się z tego wyjść. Jest to więc dla mnie także odkrycie formalne, warsztatowe. A, że przy tej okazji kołaczą się w myśli jakieś zapomniane, prawdziwie patriotyczne cytaty, jak np. „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”- to tylko wzbogaca ten film. I budzi nostalgiczną potrzebę wyjścia z dzisiejszych, wiecznie psutych czyli reformowanych szkół. Bo wszakże … „Takie będą Rzeczypospolite…” Bardzo zapraszam Państwa na ten niezwykły i niespodziewanie głęboki film!
MAŁA SCENA KCK
WSTĘP WOLNY
18:00
GALA FINAŁOWA
XXIX FESTIWALU FORM DOKUMENTALNYCH NURT 2023
MAŁA SCENA KCK
WSTĘP WOLNY