Konkurs
Kieleckie Centrum Kultury już po raz XXV organizuje Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Multi Kulti”.
W tym roku wrócimy do formuły półfinałów. W piątek, 19 lipca na Plenerowej Scenie KCK, 100 projektantów pokaże swoje prace. Wyłonione przez Jury najlepsze 25 kolekcji, zobaczymy dzień później podczas Gali Finałowej.
Szczegółowy regulamin oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej www.offfashion.eu.
Data: Półfinał 19 VII 2024
Godzina: 14-21:00
Miejsce: Scena Plenerowa KCK
Data: Gala Finałowa 20 VII 2024
Godzina: 19.00
Miejsce: Duża Scena KCK
Ma wiele różnorodnych definicji. Dla jednych jest strukturą, dla innych – zbiorem wzorów zachowań i myślenia, dla trzecich nie tylko tym, jak się zachowujemy, ale także zestawem przedmiotów, które dzięki działalności człowieka powstają. Może mieć także wymiar duchowy, transcendentny i różny stopień wyrafinowania: od prostej, oczywistej, po taką pełną znaczeń ukrytych, symboli, alegorii. Kultura, bo o niej mowa, określa przynależność człowieka do danej wspólnoty i pokazuje jego inność i wyjątkowość.
Nie ma lepszych i gorszych kultur. We współczesnych czasach: ogromnej mobilności ludzi, rosnących migracji spowodowanych czynnikami przyrodniczymi i społecznymi, w centrum zainteresowania antropologii kulturowej znajduje się przestrzeń styku wielu kultur, ich wpływu na siebie, wzajemnych oddziaływań, zmieniających obyczaje i modele życia. Dzięki temu nasza własna kultura staje się bogatsza, zmienia się. Akceptując i wykorzystując motywy i zwyczaje innych sprawiamy, że nasza codzienność staje się dużo bardziej kolorowa. Dzięki zapożyczeniom obchodzimy Walentynki, ozdabiamy choinki czy całujemy się pod jemiołą w Boże Narodzenie. Zapożyczenia mają jeszcze jedną wartość. Zauroczeni zwyczajami z zewnątrz, staramy się znaleźć w naszej kulturze to, co wartościowe, wyjątkowe, bezcenne. Przecież nasze korzenie kulturowe lśnią bogactwem motywów, barw, zwyczajów, obrzędów, rzemiosł i tradycji. Wykorzystanie motywów ludowych we współczesnym wzornictwie i modzie spełnia nie tylko funkcję dekoracyjną. Jest także świadectwem naszego dziedzictwa, stylu i smaku.
A co stanie się, gdy to, co typowo nasze, połączymy z tym, co jest równie ważne, ale gdzieś w świecie? Albo z tym, co było ważne kiedyś, lub będzie istotne za chwilę? Chcemy, żeby właśnie tę przestrzeń: multi-kulti pokazali nam projektanci.
Hasło naszego tegorocznego konkursu da uczestnikom szansę na dialog z ludową tradycją, inspiracje orientalną, afrykańską, australijską czy amerykańską sztuką rzemieślniczą. Źródłem pomysłów zgłoszonych projektów mogą stać się stroje z kolebek dzisiejszej cywilizacji Zachodu czy Wschodu, moda europejska sprzed stuleci, czy współczesne, wręcz futurystyczne kostiumy, jakie można spotkać na przykład w laboratoriach badawczych czy halach przemysłowych. Bo kultura zmienia się nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie.
Zapraszamy do projektowego żonglowania motywami i inspiracjami z różnych zakątków świata. Nie bójcie się czerpać z nieograniczonych zasobów kultur ludzi żyjących współcześnie i tych z poprzednich epok. Pokażcie nam, co dla Was znaczy multi-kulti. „Zaszyjcie” je w Waszych ubraniach i projektach.
Zapraszamy do projektowego żonglowania motywami i inspiracjami z różnych zakątków świata. Nie bójcie się czerpać z nieograniczonych zasobów kultur ludzi żyjących współcześnie i tych z poprzednich epok. Pokażcie nam, co dla Was znaczy multi-kulti. „Zaszyjcie” je w Waszych ubraniach i projektach.
Poznajcie pierwszą prowadzącą – Kamila Szczawińska MyFitspirations by Kamila Szczawinska pracuje w modelingu od 23 lat. Modelka zagranicą brała udział w pokazach u znanych projektantów: Valentino, Giorgio Armani czy Gucci. Później podpisała kolejny kontrakt w Paryżu, gdzie pracowała dla światowych marek, takich jak: Chanel, Yves Saint Laurent oraz Christian Dior. Następnie promowała największe domy mody w Nowym Jorku. Była muzą Roberto Cavallego. Na kilka lat zawiesiła karierę poświęcając się rodzinie. W 2015 r. została bohaterką kampanii promując umiar w modzie i zakupach. Rok później wydała książka kucharska pt. „Kuchnia dla całej rodziny”. Fot. (@kamilaszczawinska)
Karolina Malinowska jedna z najlepszych polskich modelek, to druga gospodyni Gali Finałowej OFF Fahion. Poznajcie prowadzącą nasze wydarzenie. Twarz wielu okładek kampanii światowych marek. Niezliczoną ilość razy pojawiała się na wybiegach w Paryżu, Mediolanie czy Nowym Jorku. W świat mody weszła od współpracy na wyłączność z Pradą. Karl Lagerfeld wybrał ją na twarz pierwszej swojej kampanii. Pracowała dla takich marek jak Louis Vuitton, Prada, Chanel, Fendi, Moschino, McQueen, MArc Jacobs, Dolce&Gabbana, Moschino, Miu Miu i wiele innych.
Mateusz Szymkowiak cieszymy się na ponowne spotkanie! Półfinał XXV edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION poprowadzi charyzmatyczny reporter i prezenter, uznawany za jeden z najciekawszych debiutów telewizyjnych ostatnich lat.
Jako konferansjer debiutował prowadząc nasz Konkurs w 2008 roku. Wracał później na scenę KCK wielokrotnie, ale prowadził także m.in. Ceremonie Otwarcia Eurowizji Junior oraz koncerty Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Festiwalowicz, od lat relacjonuje najważniejsze krajowe i zagraniczne wydarzenia rozrywkowe i kulturalne. Ostatnio, przygotowania, próby i przebieg 68. Konkursu Piosenki Eurowizji – Malmö 2024.