Data publikacji: 02 II 2023
Plakat zbiórki rzeczowej i zbiórki żywności dla Winnicy. Termin zbiórki: 23 stycznia - 15 lutego. Zbiórka rzeczowa obejmuje produkty: konserwy, ryż, makaron, kaszę, herbatę i kawę, olej, szczoteczki i pastę do zębów, szampony, mydła, żele pod prysznic, podgrzewacze do rąk. Plakat utrzymany w kolorystyce niebiesko-żółtej (kolory flagi Ukrainy). Całość dopełniają 2 zdjęcia z rozdawania żywności.

Heroiczna obrona Ukrainy po brutalnej napaści rosyjskiego reżimu trwa już rok. Konsekwencje wojny odczuwa każdy z nas, ale w zdecydowanie najgorszej sytuacji znajdują się Ukraińcy. Śmierć, cierpnie, głód, bezdomność, zimno i strach towarzyszą im każdego dnia w Ukrainie od 24 lutego ub.r.
Bez wsparcia Polski i innych państw cywilizowanego świata Ukraina nie miałaby szans przeciwstawić się barbarzyńcom. To dzięki nam katastrofa humanitarna została powstrzymana a najeźdźcy zostali zatrzymani w marszu na zachód.

Zwycięstwo dobra i powrót pokoju to pieśń przyszłości. Dlatego tu i teraz musimy kontynuować wysiłki, aby opór Ukraińców nie został złamany. Nie traktujmy konfliktu, jako części „normalnej” rzeczywistości. Odrzućmy myślenie, iż „zrobiliśmy już dla jego ofiar wszystko co było możliwe, a teraz czekamy na koniec wojny”.

My, kielczanie poza pomocą uchodźcom, którzy trafili do nas z całej Ukrainy w szczególny sposób troszczymy się o partnerską Winnicę, z którą współpracujemy od 65 lat. Nasze miasto partnerskie stało się domem dla blisko 50 tysięcy wewnętrznie przesiedlonych oraz centrum dystrybucji pomocy do ogarniętych bezpośrednimi walkami terenów wschodniej Ukrainy.

W rok od napaści na Ukrainę oraz w jubileuszowym roku 65-lecia partnerstwa, apeluję w imieniu organizatorów (Miasto Kielce, Fundacja Kaganek, Stowarzyszenie Integracja Europa Wschód) o zaangażowanie się miejskich instytucji kultury w zbiórkę rzeczową produktów, które przekażemy do Winnicy.

Lista produktów to:

  • konserwy mięsne/rybne,
  • ryż/kasza/makaron
  • olej
  • herbata/kawa
  • pasty i szczoteczki do zębów
  • mydło/szampon do włosów/żel pod prysznic
  • ogrzewacze do rąk.
    Do ww. dołączać można prace plastyczne, listy, itp. dodające otuchy, wyrażające przyjaźń i solidarność.

Z przekazanych produktów przygotowane zostaną pakiety pomocy, które odpowiednio oznakowane trafią do najbardziej potrzebujących. Ważne, aby odpowiednio zaplanować logistykę akcji dbając o to żeby ilość produktów z poszczególnych grup była taka sama lub maksymalnie zbliżona do siebie.

Do niniejszej wiadomości dołącza się plakat (z możliwością wpisania u jego dołu szczegółów dot. lokalnej zbiórki), który będzie pomocny w nagłośnieniu akcji.

Proszę o informację zwrotną od instytucji, które włączą się w akcję pomocy Winnicy.

Liczę na Państwa zaangażowanie!

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.